ADV
Wiadomości
Trending

Pożar kotłowni w Sterkowcu / 10 listopada 2022 r.

W czwartek 10 listopada 2022 r. o godzinie 15:24 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru kotłowni w miejscowości Sterkowiec. Do zdarzenia doszło przy ul. Za rzeką.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, iż doszło do pożaru materiałów łatwopalnych w kotłowni budynku mieszkalnego.

Nasze działania polegały na podaniu jednego prądu wody w natarciu bezpośrednio na źródło ognia, wyniesieniu niedopałków oraz oddymieniu budynku – relacjonują druhowie z OSP Szczepanów.

W działaniach brały udział znaczne siły – w tym strażacy z JRG Brzesko (x2 zastępy), oraz druhowie z jednostek OSP Szczepanów, OSP Jadownik, a także Policja.

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.


foto: OSP Szczepanów / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button