ADV
KulturaWiadomości
Trending

Kondukt pogrzebowy Wincentego Witosa w Brzesku (listopad 1945 r.)

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Brzesku przeniosła część swojej działalności kulturalnej i edukacyjnej do Internetu.

Od początku listopada 2020 r. na stronie internetowej i w mediach społecznościowych biblioteki publikowane są różnego rodzaju treści promujące kulturę, czytelnictwo i region brzeski, m.in.: recenzje książek, ciekawostki regionalne, kulisty z życia biblioteki, filmiki z zajęciami dla dzieci, wpisy okolicznościowe, propozycje oferty kulturalnej online.

We wtorki na stronie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku publikowane są artykuły związane z historią Powiatu Brzeskiego. Poniżej kolejny, czterdziesty czwarty już z kolei tekst, jaki został opublikowany w tej serii.

Archiwum działu „Regionalny wtorek” <==

Kondukt pogrzebowy Wincentego Witosa w Brzesku (listopad 1945 r.)

Uznawany za jednego z twórców niepodległej Polski, wybitny działacz ludowy i były premier zmarł w Krakowie 31 października 1945 r. Uroczystości pogrzebowe Witosa rozpoczęły się 3 listopada na Rynku w Krakowie. Mszę świętą za zmarłego odprawiono w kościele Mariackim, po czym orszak pieszo wyruszył do Wierzchosławic. W ostatniej drodze Witosowi towarzyszyły tłumy. 4 listopada kondukt zawitał do Brzeska, gdzie na Witosa czekali mieszkańcy miasta. Do Wierzchosławic orszak dotarł 6 listopada. We mszy pogrzebowej w rodzinnej miejscowości premiera uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezentujemy zdjęcia z przejazdu konduktu przez Brzesko. Fotografie zostały wykonane przez Zbigniewa Przybylskiego i pochodzą z archiwum jego syna Janusza. Zostały udostępnione bibliotece kilka lat temu.


PiMBP w Brzesku

blank

Podobne artykuły

Back to top button