ADV
Wiadomości

Pożar sadzy w Tworkowej / 20 stycznia 2024 r.

W sobotę 20 stycznia 2024 r. kilka minut po godz. 14.00 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru sadzy w przewodzie kominowym w Tworkowej. Na szczęście ogień nie przedostał się do wnętrza budynku. Na miejscu działania prowadzili strażacy z PSP Brzesko wraz z druhami z OSP Tworkowa.

Trwa sezon grzewczy. Niestety nadal powtarzają się pożary sadzy w kominach. Strażacy przypominają, że na właścicielach oraz administratorach budynków spoczywa obowiązek regularnych przeglądów przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza.

Pożary sadzy w przewodach kominowych są częstym powodem pożarów całych budynków, przynoszących ogromne straty materialne a niejednokrotnie są przyczyną utraty zdrowia i życia!

O pożarach sadzy i zapobieganiu

Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz wydobywa się ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku, znajdujących się w pobliżu przewodu kominowego. Do palącego się komina nie wolno wlewać wody, gdyż może to doprowadzić do jego rozerwania i rozprzestrzenienia się pożaru na cały budynek.

W wielu przypadkach udałoby się uniknąć pożarów, gdyby właściciele obiektów dbali o kominy odprowadzające produkty spalania z pieców ogrzewających ich domy. Często pożary sadzy spowodowane są zaniedbaniami przez użytkowników kominów. Podstawowym i najważniejszym błędem jest brak czyszczenia przewodów dymowych. Palenie w piecu mokrym drewnem również prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy. Sadza powstaje w wyniku niepełnego spalania stałego materiału palnego.


foto: OSP Tworkowa
IB

Podobne artykuły

Back to top button