ADV
Wiadomości
Trending

Pożar traw we Wrzepi. Podpalacze ponownie w akcji!

W sobotę wieczorem 18 marca 2023 r. strażacy z Jednostek OSP Wrzepia oraz OSP Uście Solne zostali zadysponowali do pożaru nieużytków miejscowości Wrzepia (Gmina Szczurowa). Za sprawą podpalacza spłonęło kilkanaście arów suchych traw.

Kilka słonecznych dni spowodowało, że domorośli piromani ponownie poczuli „zew” i dają upust swoim nie do końca normalnym zainteresowaniom. Strażacy apelują o zaprzestanie tego niebezpiecznego i szkodliwego procederu.

Wypalanie traw jest corocznym problemem i stanowi poważne zagrożenie, ponieważ bardzo często z powodu występujących podmuchów wiatru dochodzi do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się pożaru, co może zagrażać sąsiednim zabudowaniom lub przenieś się na tereny leśne. Niejednokrotnie dochodzi do zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego.

Wypalanie traw powoduje, że ziemia zostaje wyjałowiona, zanika proces naturalnego rozkładu resztek roślinnych, do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

foto: OSP Wrzępia
IB

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

Back to top button