ADV
Wiadomości
Trending

Pożar w kotłowni w Tworkowej / 7 lutego 2024 r.

W środę 7 lutego 2024 r. kilka minut po godzinie 14 służby ratownicze zostały zadysponowane do pożaru kotłowni w miejscowości Tworkowa (Gmina Czchów).

Na miejscu działania prowadzili strażacy z JRG Brzesko wraz z druhami z jednostek OSP KSRG Tymowa, OSP Tworkowa oraz Osp Jurków, a także Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja i Pogotowie energetyczne.

W związku z trwającym sezonem grzewczym strażacy apelują o szczególną ostrożność. W minionych sezonach grzewczych na terenie Powiatu Brzeskiego dochodziło do wielu fatalnych w skutkach pożarów domów, które kończyły się gigantycznymi stratami.

Od redakcji

Pożary kotłowni i domów to prawdziwa plaga. Jednym z najbardziej typowych objawów pożaru jest dym. By móc szybko zareagować i zlokalizować dym warto wyposażyć się w czujnik dymu. Należy jednak odróżnić detektor dymu od czujnika czadu. Eksperci zalecają zakup czujki dymu (80-150 zł), a gdzie to zasadne również czujki tlenku węgla (czadu – koszt 70-150 zł), jak również zakup gaśnicy (około 200 zł, co najmniej 6 kg środka gaśniczego). Ten niewielki wydatek może ocalić życie, zdrowie i dobytek w momencie powstania pożaru. Dostępne są również samoczynne urządzenia gaśnicze. Tego typu urządzenia są wyposażone w samoczynny zawór ampułkowy, który automatycznie uruchamia gaśnicę w przypadku przekroczenia krytycznej temperatury w pomieszczeniu. Koszt jest nieco wyższy niż zwykłej gaśnicy – waha się w przedziale od 250 do 500 zł.


IB

Podobne artykuły

Back to top button