ADV
Wiadomości
Trending

Pożar w kuchni w Dębnie powodem interwencji strażaków / 29 września 2022 r.

W czwartek 29 września 2022 roku o godzinie 10:30 służby ratownicze zostały zadysponowane przez Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Brzesku do pożaru domu na terenie Dębna.

– Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu okazało się, iż doszło do pożaru strawy na kuchence co doprowadziło do dużego zadymienia w całym budynku.

Dzięki szybkiej reakcji mieszkańców domu i położeniu pokrywki udało się uniknąć pożaru w całej kuchni.

Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń kamerą termowizyjną czy nie ma żadnych zarzewi ognia, zastęp GBARt po niecałej godzinie działań wrócił do remizy – relacjonują druhowie z OSP Dębno.

W akcji udział brały dwa zastępy strażaków z PSP JRG Brzesko, a także druhowie z OSP Dębno oraz dwa partole policji.

PRZYPOMINAMY

Woda i rozgrzany olej to wybuchowa mieszkanka
Dlaczego tak się dzieje? Woda jest cięższa od rozgrzanego oleju, więc opada na dno. Równocześnie bardzo szybko nagrzewa się od wysokiej temperatury tłuszczu. Przez to zamienia się w parę, która jest lżejsza od oleju, więc unosi do góry.
W efekcie rozprężenia dochodzi do rozrzucenia drobnych kropelek płonącego oleju w postaci chmury na wszystko, co znajduje się w okolicy. Taka chmura ognia wygląda dosłownie jak eksplozja. Wszystko to dzieje się bardzo szybko – w ciągu sekund. W konsekwencji pożar, zamiast gasnąć, rozprzestrzenia się na wszystko dookoła.

⚠️ Jak więc ugasić palący się olej? Oto dokładna instrukcja:
✅ Nie panikuj.
✅ Nie przesuwaj i nie zdejmuj płonącego naczynia z kuchenki.
✅ Wyłącz gaz/prąd pod płonącym naczyniem.
✅ Zamocz ręcznik w wodzie i mocno go wykręć.
✅ Przykryj nim płonące naczynie. Możesz też użyć do tego celu szczelnej pokrywki – chodzi o to, aby odciąć dopływ tlenu, który jest niezbędny w procesie spalania.
✅ Pamiętaj, aby ręcznik/pokrywkę zdjąć dopiero, gdy naczynie ostygnie. Nigdy od razu po tym, gdy ogień zgaśnie. Dopływ tlenu może bowiem spowodować ponowny zapłon.

foto: OSP Dębno

IB / OSP Dębno

Podobne artykuły

Back to top button