ADV
blank
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Premier Morawiecki z wizytą w tarnowskich Zakładach Mechanicznych. Broń z Tarnowa pojedzie na Ukrainę

W piątek, 4 lutego 2022 r. w tarnowskich Zakładach Mechanicznych wizytę złożył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Głównym celem spotkania było ustalenie szczegółów przekazania wsparcia dla Ukrainy w postaci lekkich moździerzy piechoty LMP-2017 i ręcznych granatników powtarzalnych RGP-40 a także zaprezentowanie potencjału firmy.

W trakcie wizyty premier Mateusz Morawiecki spotkał się z władzami spółki zapoznając się z ofertą zakładu i jej możliwościami produkcyjnymi.  Po rozmowach delegacja zwiedziła m.in. salę wystawową Showroom, gdzie zaprezentowano broń strzelecką i wsparcia. Na wystawie, obok karabinów wyborowych, maszynowych i modułowych,  znalazły się także ww. moździerze i granatniki. Następnie  Premier Morawiecki odwiedził Wydział Produkcji Uzbrojenia, gdzie powstają tarnowskie wyroby.

W trakcie zorganizowanej konferencji prasowej premier Morawiecki chwalił załogę spółki za jej zaangażowanie w pracę na rzecz bezpieczeństwa państwa. Odnosząc się do sytuacji międzynarodowej zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu ruszy na Ukrainę pierwszy transport broni defensywnej. Natomiast Prezes Zakładów Mechanicznych „Tarnów”, Henryk Łabędź zabierając głos, odniósł się do dotychczasowego wykorzystania tarnowskiej broni przez żołnierzy.

Wyroby, które trafią na Ukrainę są sprawdzone. Lekkie moździerze piechoty były wielokrotnie testowane przez żołnierzy, są bronią zweryfikowaną w użyciu i z pewnością, jeśli dojdzie do agresji, okażą się  skuteczne na polu walki. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w ciągu 3 lat dostarczyliśmy już 650 sztuk tych właśnie moździerzy do Wojsk Obrony Terytorialnej – podkreślił Prezes ZM „Tarnów”.

*

Lekki moździerz piechoty LMP-2017 służy do niszczenia siły żywej, lekkich umocnień polowych oraz środków ogniowych i techniki wojskowej ogniem półpośrednim (cel widoczny ze stanowiska ogniowego) w warunkach widzialności optycznej o każdej porze doby
i w każdych warunkach atmosferycznych.  Zakłady oferują LMP-2017 w dwóch kalibrach: 59,4 mm i NATO-wskim 60,7 mm.

Do lekkiego moździerza piechoty LMP-2017 stosuje się następujące typy nabojów:

–  60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60,

– 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem oświetlającym S-LM60,

– 60 mm nabój moździerzowy z pociskiem odłamkowym O-LM60N (M60-HE).

Galeria zdjęć <<<

zmt.tarnow.pl

blank

Podobne artykuły

Back to top button