Wiadomości

Prezydent Andrzej Duda w Wierzchosławicach / 19 stycznia 2020 r.

Prezydent RP Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 146. rocznicy urodzin wybitnego przywódcy chłopów polskich – Wincentego Witosa, które odbędą się w najbliższą niedzielę 19 stycznia 2020 r. w Wierzchosławicach. 

Obchody rozpocznie Msza Święta w wierzchosławickim kościele parafialnym o godzinie 11.00 odprawiana w intencji Ojczyzny oraz rolników. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą pod Grób Witosa, gdzie złożą wieńce i wiązanki kwiatów. O godz. 13.00 rozpocznie się konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej. Po przywitaniu uczestników przez Przewodniczącego Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciecha Włodarczyka planowane są wystąpienia Poseł Teresy Hałas, Przewodniczącej ogólnopolskich struktur rolniczej „S”, oraz Komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.

Głównym punktem tej części programu będzie wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prezydent Duda będzie gościł już po raz trzeci w Wierzchosławicach. Poprzednio spotkał się z mieszkańcami w 2015 i 2018 r.

Całość zakończy wykład pt.: „Wincenty Witos jeden z ojców niepodległości” poświęcony osobie trzykrotnego Premiera RP wygłosi dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Urodziny Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera RP, w jego rodzinnej miejscowości świętowane są przez rolników z NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” od 2014 roku. Jest to nawiązanie do spotkań działaczy rolniczej „Solidarności” przy Grobie Witosa, nielegalnych wówczas, z okresu PRL. Począwszy od 2014 roku do Wierzchosławic w styczniu przyjeżdżają delegacje rolników z całego kraju, leśnicy, a także politycy, parlamentarzyści i samorządowcy utożsamiający się z myślą oraz ideałami wyznawanymi przez Wincentego Witosa.

Niedzielne obchody, w rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego, organizuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” we współpracy z Powiatem Tarnowskim.

 

Program Ogólnopolskich Obchodów 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa

11:00 – Uroczysta Msza Święta koncelebrowana w intencji Ojczyzny i Polskich rolników w Kościele Parafialnym w Wierzchosławicach

12:10 – Przejście uczestników uroczystości ze sztandarami i złożenie kwiatów na grobie Wincentego Witosa w Wierzchosławicach

13:00 – Konferencja naukowa w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach

– Otwarcie konferencji i powitanie gości i uczestników – Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”

– Wystąpienie Teresy Hałas Przewodniczącej NSZZ RI ,,Solidarność”, Poseł na Sejm RP

– Wystąpienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

– Wystąpienie Komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego

– „Wincenty Witos jeden z ojców niepodległości”, dr Mateusz Szpytma, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

 

***

Wincenty Witos urodził się 21 stycznia 1874 r. we wsi Wierzchosławice w pow. tarnowskim. Pochodził z biednej rodziny chłopskiej, posiadającej dwumorgowe gospodarstwo. Był politykiem – jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej. W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie. Spoczął w rodzinnych Wierzchosławicach; w uroczystościach pogrzebowych, trwających od 2 do 6 listopada, uczestniczyły tłumy.Witos był autorem m.in. „Wyboru pism i artykułów”, trzytomowych „Moich wspomnień” oraz „Mojej tułaczki”. W 1921 r. odznaczony został Orderem Orła Białego. (PAP, MK)


prezydent.pl / IB / 

Foto Krzysztof Skóra

 

PLAKAT

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast