ADV
1
ReligiaWiadomości
Trending

Procesja Bożego Ciała w Brzesku / 16 czerwca 2022 r. / zdjęcia

Coroczne wędrowanie ulicami miast i wsi w procesjach eucharystycznych na Boże Ciało i potem w czasie oktawy wpisało się głęboko w polską tradycję. Boże Ciało – święto Ciała i Krwi Chrystusa przypada w 10. dniu od Zesłania Ducha Świętego. W tym roku wypada 16 czerwca. Uroczystość tego dnia, a także następnych osiem dni (oktawa) to najwspanialsze ze wszystkich uroczystości obchodzonych w kościele polskim. Boże Ciało przypada w najpiękniejszej porze roku, obchodzone jest pod kopułą błękitnego nieba, w scenerii pełnej zieleni i kwiatów, gromadzi w miastach i wsiach niezliczone ilości wiernych.

W Brzesku w parafii NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła uroczysta Msza Św. połączona z procesją eucharystyczną odbyła się o godzinie 9.00. Procesja rozpoczęła się na placu parkingowym przed kościołem obok pomnika św. Jakuba i tu znajdował się pierwszy ołtarz następnie wierni przeszli w kierunku ul. Uczestników Ruchu Oporu, Legionów Piłsudskiego, Głowackiego. Uroczystości zakończyły się na Rynku.

Boże Ciało – historia i znaczenie święta

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana jest powszechnie Bożym Ciałem jest obchodzona w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię.

Foto: Bogusław Hajduk

IB

Podobne artykuły

Back to top button