ADV
Wiadomości
Trending

Program profilaktyki raka szyjki macicy w Szpitalu w Brzesku

Szpital w Brzesku od lat realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy.

W Polsce raka szyjki macicy wykrywa się u 3 tysięcy kobiet rocznie, połowa z nich umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70 proc., to jeden z najgorszych wyników w całej Europie. Dzieje się tak, ponieważ w naszym kraju nowotwór jest wykrywany zbyt późno, dlatego, że Polki nie wykonują systematycznych badań cytologicznych, które potwierdzają już stany przeciwnowotworowe (rak szyjki macicy rozwija się długo, od momentu zadziałania czynnika inicjującego do rozwoju inwazyjnej postaci raka najczęściej mija od 9 do 13 lat).

Jest to o tyle niezrozumiałe, że badania te są bezpłatne, nie potrzeba mieć skierowania i nie czeka się w kolejkach, NFZ płaci za każde wykonane badanie.

W ramach finansowanego przez Fundusz programu profilaktyki raka szyjki macicy (program przeznaczony jest dla pań w wieku od 25 do 59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego) można wykonać je w każdym gabinecie ginekologicznym mającym umowę z NFZ.

Jesteś kobietą w wieku między 25 a 59 lat?

Zapisz się na bezpłatną cytologię.

Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.

Nie potrzebujesz skierowania!  Badanie w ramach programu możesz wykonać raz na 3 lata.

W SPZOZ w Brzesku możesz je wykonać:

  • w Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Brzesku (wejście główne SP ZOZ, IV piętro) po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-21-452 w godzinach pracy poradni.
  • W Poradni Ginekologiczno-Położniczej w Woli Dębińska (I piętro, w budynku Ośrodka Zdrowia w Wolni Dębińskiej)
    po wcześniejszej rejestracji: tel. 14 66-58-564 w godzinach pracy poradni.

Zachęcamy do systematycznych badań profilaktycznych i dbanie o zdrowie swoje i swoich najbliższych.

Więcej informacji można uzyskać na stronie kampanii społecznej „Planuję długie życie” <== prowadzonej przez Ministerstwa Zdrowia.

SPZOZ Brzesko / NFZ

PLAKAT

blank

Podobne artykuły

Back to top button