ADV
Wiadomości
Trending

Z piątku na sobotę może zagrzmieć!

W nocy z piątku na sobotę (20/21 maja 2022 r.) czeka nas dynamiczna pogoda.

Wg prognoz Polskich Łowców Burz możliwa jest linia szkwału, która będzie przemieszczać się z zachodu na wschód Polski. Dodatkowo pojawią się superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem będzie silny wiatru w porywach do ok. 100 km/h, intensywne opady deszczu do ok. 30-40 mm. Nie można wykluczyć opadów gradu ale również i tornad. Taką niebyt optymistyczną prognoza pogody jest objęta również większość Województwa Małopolskiego – w tym Powiat Brzeski. Intensywnych opadów deszczu i burz w naszym rejonie możemy spodziewać się nad ranem.

W ciągu dnia, przede wszystkim na południu i południowym zachodzie, ale nie tylko, prognozowane są burze, gdzie lokalnie może pojawić się porywisty wiatr do ok. 70-75 km, i opady deszczu do 10-20 mm. Jednak dopiero późnym wieczorem oraz w nocy mają pojawić się gwałtowne zjawiska obejmujące zachodnią, południową i częściowo centralną Polskę.  Mogą rozwinąć się bardzo dynamiczne burze, gdzie głównym zagrożeniem z ich strony będzie bardzo silny wiatr, w porywach do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet więcej (ok. 110-120 km/h). Burze w nocy wchodząc z zachodu i rozwijając się w Polsce będą miały charakter wielokomórkowych struktur i nie wyklucza się powstania linii szkwału z charakterystycznym wygięciem widocznym na obrazach radarowych, tzw. bow echo.

Innym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu powodujące podtopienia i zalania, szczególnie na południu i częściowo w centrum. Pojawią się również opadu gradu, a w przypadku superkomórek burzowych będą one miały średnicę powyżej 2 cm. Komórki konwekcyjne początkowo będą przemieszczać się trajektorią na północny-wschód z odchyleniem na wschód (ENE). Ich kierunek z czasem będzie zmieniał się na wschodni, a nawet południowo-wschodni.

Podsumowując – w ciągu dnia zjawiska konwekcyjne nie powinny być tak gwałtowne jak w nocy. Burze będą przemieszczać dosyć szybko. Ich aktywność potrwa do rana, kiedy powinny opuścić terytorium Polski.

IB / Łowcy Burz

Meteogram dla Brzeska

blank

blank

Podobne artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button