ADV
EdukacjaWiadomości
Trending

Programiści z Zielonki w Szwecji

Uczniowie 2 klasy technikum o profilu programista z Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku, rozpoczęli swoją przygodę zawodową w ramach programu Erasmus+ w projekcie akredytacyjnym Erasmus+ Kształcenie i szkolenia zawodowe Akcja 1 Mobilność edukacyjna uczniów i nauczycieli nr 2022-1-PL01-KA121-VET-00005955.

Galeria zdjęć <==

​7 stycznia 2023 nasi „bohaterscy chłopcy” po ostatnich radach, zaleceniach, pożegnaniach Rodziców, wyjechali na lotnisko w Krakowie, aby tam wystartować do Kopenhagi. Na lotnisku w Kopenhadze oczekiwała na nich Elahe specjalista ds. grup biura EU Mobility Sverige Internships Training.

Z Kopenhagi do szwedzkiego Malmö udali się pociągiem przez most wantowy drogowo-kolejowy o długości 7845 m, przebiegającym nad cieśniną Sund, łączącym stolicę Danii – Kopenhagę ze szwedzkim Malmö. To drugi co do wielkości most na świecie łączący oba państwa.

W hotelu FIRST JÖRGEN KOCK czekało na nich pyszne śniadanie – szwedzki stół. Po śniadaniu i odpoczynku wyruszyli zwiedzić miasto, w którym spędzą cały miesiąc.

Samo Malmö jest pięknym portowym miastem leżącym w południowej Szwecji nad cieśniną Öresund. Malmö to przede wszystkim miasto portowe. Dostęp do Morza umożliwił szybki rozwój miasta, a co zatem idzie powstanie nowego silnego ośrodka w Szwecji.

Główną atrakcją miasta jest starówka z rynkiem Stortorget, na którym istniał niegdyś największy rynek handlowy w całej Skandynawii. Od XVIw. po dziś dzień urzeka swoją architekturą, a w dodatku jest miejscem spotkań i ważnych wydarzeń miasta. Na rynku znajduje się pochodzący z XVI wieku ratusz z zachwycającą, XIX-wieczną apteką Lejonet. Dawniej była uważana za jedną z największych w Europie.

Odchodząc nieco dalej od rynku, można zobaczyć zlokalizowany Lilla Torg. To plac pełniący funkcję małego rynku, który skrywa w sobie dom Faxeska z roku 1760, a także Hedmanska gårde, jeden z najstarszych budynków w Malmö. Lilla Torg to także kolejne miejsce spotkań. Otoczone licznymi restauracjami, każdego wieczoru zmienia się w tętniące życiem centrum miasta. Będąc w centrum, zwiedzanie zakończyli w pochodzącym z XIV wieku Kościele św. Piotra.

Elżbieta Wojnowicz

blank

Podobne artykuły

Back to top button