ADV
Religia

Relikwie Św. Andrzeja Bobola w Iwkowej / galeria zdjęć

Choć to już kolejny święty, który w postaci relikwii zagościł na stałe w tej parafii, nie sprowadzono go tutaj do kolekcji. Ma misję.

Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==

Wprowadzenie relikwii św. Andrzeja do iwkowskiego kościoła poprzedziła 9-dniowa nowenna do patrona Polski. Jego wstawiennictwa tamtejsi parafianie przywołują już od dłuższego czasu, m.in. podczas modlitw za ojczyznę. Jesienią odbyli parafialną pielgrzymkę do Strachociny – miejsca jego urodzin. O relikwie wystarał się i przywiózł je proboszcz ks. Józef Gurgul z byłym wikariuszem ks. Wojciechem Cabakiem 30 stycznia z narodowego sanktuarium świętego z Warszawy na Mokotowie.

Uroczyście wprowadził je do iwkowskiego kościoła w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu jezuita ze Starej Wsi o. Antoni Drąg SJ. Święty Andrzej Bobola to już ósmy święty, który pod postacią relikwii zagościł na stałe w tym kościele.

– Nie sprowadziliśmy go do naszej parafii do kolekcji. Wciąż to podkreślam – zaznacza ks. Gurgul. – Za jego przyczyną chcemy modlić się przede wszystkim o zachowanie wiary, podtrzymanie ducha patriotyzmu w narodzie i za ojczyznę – zaznacza.

– Święty Andrzej wiele mógłby zrobić dla naszej ojczyzny, jeśli tylko będziemy chcieli go o to prosić. Sam powiedział o tym. To chyba jedyny święty, który upomniał się o swój kult, o to, żeby wydobyto go z krypty, w której był pochowany, o to, by ogłosić go patronem Polski, o to, by oddać mu cześć w Strachocinie – przypominał jezuita. – To człowiek, który dąży do celu, który ma misję do spełnienia wobec nas i ojczyzny – przekonywał.

Opowiadał o życiu świętego i jego przemożnym wstawiennictwie. Mówił o jego wielkiej mocy, która płynie z Chrystusowego krzyża i męczeńskiej śmierci. Także za życia żadnemu z proszących nie odmówił pomocy. Wtedy swoją moc czerpał z Eucharystii i długich nocnych czuwań przed Najświętszym Sakramentem.

– On tutaj zostaje z wami nie po to, żeby sobie gdzieś stał i nie po to, by go tylko od czasu do czasu odkurzyć, ale po to, by słuchać waszych modlitw, nade wszystko za naszą ojczyznę, która jej tak bardzo potrzebuje – przekonywał o. Antoni. – Wzywajmy jego orędownictwa, nie pozwólmy, by Andrzej Bobola tutaj zasnął, ale by był żywy w naszych sercach, w sercach waszych dzieci i wnuków – zachęcał, przekonując, że od naszej wiary, naszego zawierzenia i tego, czy będziemy się zwracać o wstawiennictwo do św. Andrzeja, zależy los naszej ojczyzny i przyszłych pokoleń.

Ksiądz proboszcz planuje zaprowadzenie w parafii stałego i regularnego nabożeństwa ku czci św. Andrzeja Boboli każdego 16. dnia miesiąca.

FOTO GOŚĆ

BEATA MALEC-SUWARA

Podobne artykuły

Back to top button