ADV
Wiadomości

Renowacja kapliczki przy ulicy Jasnej

Zakończyły się prace związane z konserwacją przydrożnej kapliczki-krucyfiksu znajdującej się przy ulicy Jasnej w Brzesku. Projekt został zrealizowany przy znacznym udziale budżetowych środków gminy, z wykorzystaniem środków pozyskanych w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski – 2020”

Remont kapliczki i renowację kapliczki wykonała bocheńska firma konserwatorska Krzysztofa Fitrzyka. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 19,7 tysiąca złotych, z czego aż 15 tysięcy wyasygnował Urząd Miejski. Pozostałą część stanowiło dofinansowanie pozyskane przez gminę od Zarządu Województwa Małopolskiego.

Kapliczka przy ulicy Jasnej posadowiona została w 1899 roku z fundacji Marii i Jana Kusiaków w podzięce za łaski i uzdrowienie córki. Do dziś odbywają się tutaj majówkowe i czerwcowe nabożeństwa. Mieszkańcy osiedla Kopaliny spotykają się tutaj także z okazji święta Wniebowzięcia Marii Panny. Jest to obiekt ważny nie tylko pod kątem kultu religijnego, ale ma też swoją wartość historyczną, dlatego nadzór nad jego renowacją sprawowała tarnowska Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska.

Jest to drugi w gminie obiekt małej architektury sakralnej odrestaurowany w ciągu ostatnich dwóch lat w ramach konkursu „Kapliczki Małopolski”. Rok temu odnowiona została figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus stojąca na Skotniku w Buczu. O jej renowację zabiegali członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze, którzy zwrócili się wówczas o pomoc do burmistrza Brzeska Tomasza Latochy, dzięki czemu Urząd Miejski podjął skuteczne starania o dofinansowanie remontu.

Renowacja kapliczki przy ulicy Jasnej

IB

 

Podobne artykuły

Back to top button