ADV
blank
Materiały sponsorowaneWiadomości

Rozwiązania oświetleniowe MILOO LIGHTING w zabrzańskiej wieży ciśnień / zdjęcia

Jeden z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych obiektów industrialnych na Śląsku korzysta z najnowszej generacji oświetlenia wyprodukowanego i dostarczonego przez MILOO-ELECTRONICS – polskiego producenta elektroniki, oświetlenia LED oraz urządzeń do dezynfekcji powierzchni i powietrza.

Zlokalizowana przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu wieża ciśnień to jedna z pereł industrialnej architektury, której jeszcze niedawno groziła rozbiórka. W 2018 r. miastu udało się jednak pozyskać dofinansowanie, dzięki któremu unikatowy zabytek zyskał nowe oblicze. Otwarcie obiektu mającego służyć mieszkańcom i turystom zaplanowano na przełom 2021 i 2022 roku.

– Jednym z elementów projektu rewitalizacji zabrzańskiej wieży ciśnień było wyposażenie jej w nowoczesne rozwiązania oświetleniowe – mówi Bartosz Mazurek z MILOO-ELECTRONICS. – Zarówno wewnątrz, jak i w strefach zewnętrznych obiektu zainstalowano profesjonalne oprawy LED marki MILOO LIGHTING. Poza wartością estetyczną, modernizacja oświetlenia znacząco obniży koszty energii elektrycznej – dodaje.

Odrestaurowana wieża ciśnień zachowała liczne nawiązanie do swojego niepowtarzalnego, zabytkowego charakteru, czego przykładem jest m.in. zdobiąca jej elewację czerwona cegła. Gruntownie wyremontowano wszystkie wnętrza, a obok wieży wniesiono przeszkloną klatkę schodową z windą. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, który pozwala podziwiać panoramę miasta, a przy sprzyjającej pogodzie także Beskidy. W odrestaurowanym budynku działać będą m.in. Centrum Żywego Rzemiosła, Akademia Młodych Talentów, kawiarnia oraz interaktywna wystawa przybliżająca zagadnienia związane z węglem.

Wieża Ciśnień przy ul. Zamoyskiego w Zabrzu została wybudowana w 1909 r. jako element miejskiej sieci wodociągowej. Wzniesiony na planie ośmiokąta budynek ma 46 metrów wysokości i 23,3 metra średnicy. Wartość projektu rewitalizacji obiektu wyniosła 34,2 mln zł, z czego 23,7 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

IB

blank
Back to top button