ADV
Religia

Nowe organy w kościele w Borzęcinie Dolnym

10 października 2021 r. Arcybiskup Henryk Nowacki przewodniczył uroczystości w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Arcybiskup Henryk Nowacki, były szef misji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i nuncjusz apostolski w wielu krajach świata, 10 października dokonał błogosławieństwa organów w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym.

Akt ten poprzedził dialog celebransa z instrumentem, wzywający do przebudzenia i wychwalania muzyką chwały Boga Ojca Stworzyciela, Jezusa Chrystusa Odkupiciela i Ducha Świętego. Arcybiskup wzywał organy, by zaniosły ludzkie błagania i śpiew przed tron Maryi oraz aby obudziły dziękczynienie i wiarę tych, w których serca wdarły się wątpliwości.

Gratulował parafianom i miejscowemu proboszczowi ks. Markowi Obrzutowi inwestycji. Organy nazwał boskim instrumentem, otwierającym przedsionki nieba i imitującym śpiew aniołów. Ten w Borzęcinie Dolnym na 21 głosów i ponad tysiąc piszczałek. Tego dnia zasiadł za nim prof. Marek Stefański z Krakowa, zapewniając oprawę muzyczną liturgii oraz dając po Mszy św. koncert muzyki kościelnej. Towarzyszyła mu śpiewem sopranistka. Organy złożył i nastroił prof. Lech Skoczylas, organmistrz i stroiciel w Filharmonii Krakowskiej.

Ponadto abp Henryk Nowacki pobłogosławił w borzęcińskiej parafii tablicę pamiątkową wykonaną na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, umieszczone na zewnątrz kościoła.

 

Arcybiskup pobłogosławił w borzęcińskiej parafii tablicę pamiątkową wykonaną na 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcił obraz Matki Bożej Ostrobramskiej, umieszczone na zewnątrz kościoła.

– Czuwajcie, trwajcie mocno w wierze, bądźcie mężni, umacniajcie się wzajemnie, wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości, pokrzepiajcie się na duchu, bądźcie jednomyślni, dążcie do doskonałości, pokój zachowujcie, a łaska i pokój Boga niech będzie z wami wszystkimi – życzył parafianom hierarcha słowami św. Pawła Apostoła.

W uroczystości wzięli udział miejscowi parafianie oraz kapłani, m.in. rektor tarnowskiego seminarium ks. Jacek Soprych, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie ks. Krzysztof Kamieński czy borzęciński rodak ks. Jerzy Czuj, proboszcz w Wierzchosławicach.

Galeria zdjęć <==

BEATA MALEC-SUWARA /FOTO GOŚĆ

Podobne artykuły

Back to top button