ADV
Kultura
Trending

Ruszają Małopolskie Dni Dziedzictwa w Łysej Górze / 3-4 czerwca 2023 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznych 25. Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego.
W tym roku, to wydarzenie, organizowane przez Małopolski Instytut Kultury, zawita także do Gminy Dębno a dokładnie do Łysej Góry.

Święto małopolskich zabytków już po raz dwudziesty piąty zaprasza do odkrywania tajemnic, słuchania opowieści i zaglądania tam, gdzie na co dzień zajrzeć nie sposób. Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego tym razem odbędą się pod hasłem „Ornament” i przez trzy weekendy czerwca (3– 4, 11– 11 i 17–18 czerwca) będą oplatać wszystkich miłośników Małopolski złotą nicią. W ośmiu wyjątkowych miejscach, wraz z przewodnikami, artystami, animatorami i pasjonatami lokalnej historii zachwycimy się pięknem ornamentu, symfonią natury i artystyczną pasją. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, jednak na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc.

Łysa Góra to oczywiście, dziedzictwo ceramiki artystycznej „Kamionki”.

Co tworzono w Łysej Górze? Kolorowe wazony, flakony, talerze, patery, figurki czy proste kafelki zdobione jakby dziecięcą ręką: jelonkami, kurkami, rybkami, kaczuszkami i mnóstwem innych motywów zaczerpniętych z ludowego malarstwa.

W Łysej Górze zachowały się ceramiczne elewacje domów, szkoła i kościół zachowały bogato zdobione kolorowe okładziny. Ceramiczne ślady dawnej prosperity wsi niestety powoli znikają. W 2016 r., dzięki współpracy mieszkańców zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Ziemi Łysogórskiej „Krakus”, udało się otworzyć wystawę, która pokazuje najcenniejsze zachowane przedmioty stworzone w „Kamionce”. Jej kuratorką i aranżerką jest Natalia Kopytko, artystka, która – chcąc zachować pamięć po swoim dziadku Antonim Kopytko, jednym z założycieli spółdzielni – niewątpliwie zatrzymała czas.

Od 2020 roku na mocy porozumienia ze stowarzyszeniem „Krakus”, Izba Pamięci w Łysej Górze, działa pod patronatem Dębińskiego Centrum Kultury – samorządowej instytucji kultury Gminy Dębno.

PROGRAM

CERAMIKA W ŁYSEJ GÓRZE (K. TARNOWA)

ADRES I PUNKT INFORMACYJNY: Wystawa Skarby Łysej Góry, Lysa Góra 223, 32-853 Lysa Góra

(i) punkt informacyjny znajduje się przy budynku, w którym mieści się wystawa

(m) — miejsce, w którym odbywa lub rozpoczyna się punkt programu poza obiektem/zabytkiem

3 CZERWCA 2023 (SOBOTA)

OPROWADZANIA I SPACERY • 10.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 (czas trwania: 40 min] Oprowadzanie po wystawie Skarby Łysej Góry z pasjonatkami i pasjonatami dziedzictwa Łysej Góry: Ewą Niemiec, Janiną Nosek i Jarosławem Markiem ze Stowarzyszenia Pasjonatów Ziemi łysogórskiej „Krakus” ZAREZERWUJ (I)

• 11.00, 12.00 [czas urwania: 40 min] Oprowadzanie po wystawie Skarby Łysej Góry z Bożeną Kostuch, historyczką sztuki i autorką książki Czarodziej z Łysej Góry. powiesić o Bolesławie Książku ZAREZERWUJ (i)

• 12.00 (nas trwania: 45 min.  Łysa Góra sprzed lat – pokaz fotografii oraz filmów Wiktora Mleczki poprowadzi
Krzysztof Galek, fotograf i członek Wojnickiego Towarzystwa Fotograficznego Forum (m – dawne Technikum Ceramiczne, Lysa Góra 251) (dostępne dla grup zorganizowanych]

• 13.30 (czas trwania: 45 min. Bożena Kostuch – historyczka sztuki, muzealniczka, kustoszka dyplomowana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Autorka publikacji naukowych i popularyzatorskich, kuratorka wystaw, specjalizuje się w polskiej ceramice XX wieku. Napisała m.in. książki „Kolor i blask. Ceramika architektoniczna oraz mozaiki w Krakowie i Małopolsce po 1945 roku” oraz „Czarodziej z Łysej Góry. Opowieść o Bolesławie Książku”. (dostępne dla grup zorganizowanych]

INNE ATRAKCJE

• 10.00-18.00 Sklepik „Pod Aniołem” z ceramicznymi wyrobami Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej Lysa Góra (m – dawne Technikum Ceramiczne, Lysa Góra 251)

• 10.00-18.00 Poczęstunek przygotowany przez Stowarzyszenie Pasjonatów Ziemi Łysogórskiej „Krakus”

• 15.00 [czas trwania: 1,5 godz.) lysogórskie ornamenty – pokaz szkliwienia i zdobienia ceramiki „gruszką” poprowadzi Helena Macheta. malarka pracująca w Spółdzielni „Kamionka”. Po pokazie zapraszamy dzieci i dorosłych na warsztaty zdobienia ceramiki inspirowane wzornictwem z Łysej Góry. Prowadzenie: Anna Wróbel, ceramiczka w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej Łysa Góra (m – dawne Technikum Ceramiczne, Lysa Góra 251)

4 CZERWCA 2023 (NIEDZIELA)
• 10.00, 11.00, 13.00, 14.00, 15.00, 16.00, 17.00 (czas trwania: 40 min] Oprowadzanie po wystawie Skarby Łysej Góry z pasjonatkami i pasjonatami dziedzictwa Łysej Góry: Ewą Niemiec, Janiną Nosek i Jarosławem Markiem w Stowarzyszenia Pasjonatów Ziemi Łysogórskiej „Krakus” ZAREZERWUJ (i)

• 12.00 (czas trwania: 40 min] Oprowadzanie po wystawie Skarby Łysej Góry z artystką i kuratorką wystawy Natalią Kopytko ZAREZERWUJ (i)

14.00 [czas trwania: 1,5 godz.] Spacer śladami ceramiki po Łysej Górze z artystką Natalią Kopytko (i) [dostępne dla grup zorganizowanych]

INNE ATRAKCJE

• 10.00-18.00 Sklepik „Pod Aniołem” z ceramicznymi wyrobami Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej Lysa Góra (m – dawne Technikum Ceramiczne, Lysa Góra 251)

• 11.30 (czas trwania: 1,5 godz.] Łysogórskie ornamenty – pokaz szkliwienia i zdobienia ceramiki „gruszką” poprowadzi Helena Machera, malarka pracująca w Spółdzielni „Kamionka”. Po pokazie zapraszamy dzieci i dorosłych na warsztaty zdobienia ceramiki inspirowane wzornictwem z Łysej Góry. Prowadzenie: Anna Wróbel. ceramiczka w Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej Łysa Góra (m – dawne Technikum Ceramiczne, Łysi Góra 251)

• 12.00-18.00 Kiermasz lokalnych specjałów (m – Przy Amfiteatrze _Krakus”)

• 15.30 Występ artystyczny Środowiskowego Domu Samopomocy z Łysej Góry (m – Amfiteatr „Krakus”)

• 16.00-18.30 Jubileusz 70-lecia Regionalnego Zespołu Folklorystycznego „Kamionka”. Występy czterech grup wiekowych z kapelą ludową Dęb ego Centrum Kultury (rn – Amfiteatr „Krakus”)

REZERWAC4A.
Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja.  W dniach 29 maja-2 czerwca przez formularz dostępny na stronic dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.-pt.. 10.00-15.00)

Formularz rezerwacyjny <==

Więcej informacji o łysogórskiej ceramice można znaleźć:

https://malopolskatogo.pl/lysa-gora-spacer…/… <==

https://dnidziedzictwa.pl/ceramika-w-lysej-gorze-k…/… <==

dnidziedzictwa.pl / Gmina Dębno

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button