ADV
KulturaWiadomości
Trending

Ruszyła sprzedaż biletów na tarnowski festiwal komedii Talia

22 września 2023 r. rozpocznie się tegoroczny Festiwal Komedii Talia.

W konkury ze spektaklami gościnnymi z całego kraju stanie produkcja tarnowskiego teatru, „Kolacja dla głupca”, Francisa Vebera, w reżyserii Tadeusza Łomnickiego.  Pod koniec czerwca uruchomiona została sprzedaż biletów internetowa oraz w kasie Teatru.

Bilety online <==

Jak co roku otwieramy każdy początek sezonu teatralnego z rozmachem, bo jak inaczej traktować Talię i towarzyszące jej wydarzenia – mówi Rafał Balawejder, dyrektor. Udało nam się zgromadzić całkiem interesujący zestaw teatrów z całej Polski: Toruń, Lublin, Warszawa czy Kraków i Katowice. Oczywiście w tym gronie pojawi się także nasza premiera „Kolacji dla głupca”.

Francis Veber “Kolacja dla głupca”, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Reżyseria: Tadeusz Łomnicki
Obsada: Karolina Fortuna, Kinga Piąty, Ireneusz Pastuszak, Tomasz Piasecki, Jerzy Pal, Kamil Urban, Paweł Plewa (gościnnie)

“Kolacja dla głupca” to pełna zwrotów akcji opowieść o (nie) niewinnej rozrywce “wyższych” sfer, ale też o miłości, przyjaźni i konsekwencji naszych mądrych i niemądrych życiowych wyborów. Wszystko skąpane we francuskim wdzięku i poczuciu humoru, nie tak znów odległym, jak się okazuje, od naszego.

Spektakl konkursowy

22.09 piątek godz. 17.00 i 20.30, Duża Scena

Bilet: 60 zł


Zbigniew Rokita “Weltmajstry”, Teatr Korez w Katowicach

Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Barbara Lubos, Dariusz Chojnacki , Mirosław Neinert, Robert Talarczyk, Cezary Kruszyna

I wreszcie są: piłkarskie mistrzostwa świata 2050, te pierwsze w dziejach, na których występuje reprezentacja Śląska. Na gliwickiej Ostropie w barze „Wunderbar Barbara” spotyka się czwórka kibiców. Szpile razem oglądają barmanka Basia i trójka boroczków – kibolek Gieksy Młody, kibolek Górnika Łysy i kibolek Ruchu Gruby. Czy talizman Grubego, kłaczek Gorgonia, przyniesie im szczęście? Czy Ślązacy pod wodzą Poldiego zrobią mistrza świata, czy zostaną weltmajstrami?

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 100 min bez przerwy

23.09 sobota godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł


Franciszek Bohomolec “Pijacy”, Teatr Bagatela w Krakowie

Reżyseria: Artur W. Baron
Obsada: Krzysztof Bochenek, Aleksandra Godlewska, Justyna Schneider, Wojciech Leonowicz, Patryk Szwichtenberg, Dariusz Starczewski, Ewa Mitoń, Adam Szarek, Alina Kamińska, Juliusz Krzysztof Warunek, Magdalena Walach, Lidia Olszak, Marek Bogucki / Tomasz Lipiński

Oparta na osiemnastowiecznej satyrze Franciszka Bohomolca sztuka, z elementami zaczerpniętymi z prozy Jerzego Pilcha oraz piosenkami chóru Dana i Kazika to współczesna interpretacja staropolskich zwyczajów, które mimo upływu lat wcale nie odchodzą do lamusa.

Spektakl konkursowy
Czas trwania: 110 min (bez przerwy)

24.09 niedziela godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 80 zł


Ronald Harwood “Kwartet”, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie

Reżyseria: Wojciech Adamczyk
Obsada: Marzena Trybała / Sylwia Zmitrowicz, Magdalena Zawadzka, Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Tyniec oraz Paulina Staniaszek/Bartłomiej Ostapczuk (aktorzy pantomimy), Paulina Gałązka, Katarzyna Ucherska, Dariusz Wnuk, Daniel Mosior (aktorzy na projekcji video)

Rzecz dzieje się w domu spokojnej starości dla artystów-weteranów, gdzie spotykają się dawni sceniczni partnerzy z genialnego kwartetu z IV aktu opery Rigoletto Giuseppe Verdiego. Jedna z par kwartetu była niegdyś małżeństwem… Swego czasu sławni, młodzi i piękni, dziś są siedemdziesięciolatkami pełnymi zgryźliwości i wzajemnych zabawnych złośliwości, wspominającymi z sentymentem i nieukrywaną miłością minione czasy. Ostatnim rzutem na taśmę próbują odtworzyć kwartet Verdiego, który w finale sztuki zabrzmi jak wyzwanie rzucone światu przez byłych wirtuozów operowego śpiewu. I po raz któryś okazuje się, że prawdziwa sztuka jest nieśmiertelna.

Spektakl konkursowy
Czas trwania 140 min 1 przerwa

25.09 poniedziałek godz. 19.00 Centrum Sztuki Mościce
Bilet: 110 zł i 120 zł w zależności od miejsc na sali


Florian Zeller “Prawda”, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Aigner
Obsada: Hanka Brulińska, Magdalena Sztejman, Tomasz Bielawiec, Krzysztof Olchawa

Choć rozpisana na czwórkę bohaterów, opowieść francuskiego dramatopisarza skrywa w swoim wnętrzu bohatera bezosobowego – KŁAMSTWO. To ono, pozostając w opozycji do tytułu sztuki, staje się siłą napędową misternie utkanej intrygi. Prawda stanowi swoistą analizę zakamarków ludzkiego sumienia. Czy przy okazji podglądania cudzego życia przez przysłowiową dziurkę od klucza, widz rozpozna w bohaterach samego siebie? W końcu teatr niejednokrotnie czerpał inspiracje z życia…

Spektakl konkursowy
Czas trwania 90 minut bez przerwy

27.09 środa godz. 17.00 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł


Lars Albaum, Dietmar Jacobs “Cud”, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu

Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Obsada: Matylda Podfilipska, Joanna Rozkosz, Igor Tajchman/Michał Darewski, Arkadiusz Walesiak, Grzegorz Wiśniewski

“Cud” to interaktywna farsa na 5 aktorów, 1 widza i publiczność. Słoneczna Hiszpania wypełniona melodiami prosto z Andaluzji. Hubert, biznesmen w średnim wieku, wyrusza w podróż przez Europę, by spotkać się z adwokatem w sprawie rozwodu. Z powodu awarii samochodu jest zmuszony zatrzymać się w San Miguel. Jedyny wolny pokój w mieście nie odpowiada wymaganiom biznesmena, a na dodatek właściciel hotelu (Juan) dokwaterowuje Hubertowi młodą autostopowiczkę (Nelli). Nieporozumienia i niesnaski zdanych na siebie lokatorów, doprowadzają do niezwykłej sytuacji – „cudu andaluzyjskiego”. Na skutek działania siły wyższej Hubert i Nelli zamieniają się ciałami. A to dopiero początek tej zwariowanej farsy.

Spektakl konkursowy
Czas trwania 2 godz. 1 przerwa

29.09 piątek godz. 16.30 i 20.00 Duża Scena
Bilet: 60 zł


Wydarzenia towarzyszące:

Aleksander Fredro “Ciotunia”. Czytanie sceniczne.

Reżyseria: Józef Opalski

Obsada: Anna Polony, Leszek Piskorz, Aleksandra Konior-Gapys, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Szymon Czacki, Józef Opalski, Bartosz Cwaliński

“Ciotunia” jest mniej znaną sztuką Fredry, wystawianą bardzo rzadko. W 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, znakomitego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich. „Ciotunia” napisana w 1833 roku to komedia intrygi, charakterów, pokazująca i wyśmiewająca cechy narodowe Polek i Polaków. Tekst brzmi dziś niezwykle współcześnie.
Czytanie sceniczne zostało zrealizowane we współpracy z Radiem Kraków.

26.09 wtorek godz. 18.00, Duża Scena

Bilet: 50 zł


Katarzyna Groniec Konstelacje

Laureatka głównej nagrody Festiwalu Młodych Talentów w Poznaniu (1988); debiutowała rolą Anki w musicalu „Metro” w Teatrze Dramatycznym (1991). W 1997 roku na Festiwalu Piosenki Aktorskiej zdobyła Grand Prix, Pierwszą Nagrodę i Nagrodę Dziennikarzy, gdzie zaśpiewała „Zdemaskowanie piosenki” Hemara oraz „Amsterdam” Brela. W kwietniu 2008 roku Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzostwa im. Aleksandra Bardiniego – za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie piosenki aktorskiej.

Płyta „Konstelacje” to opowieść o stwarzaniu i trwaniu opowiedziana jednogłośnie dwoma głosami. Większość tekstów na płytę napisała sama artystka, muzykę skomponowała: Katarzyna Groniec, Barbara Wrońska, Tomasz „Harry” Waldowski i Piotr Wojtanowski.

30.09 sobota godz. 18.00, Duża Scena
Bilet: 70 zł


Serge Kribus “Niespodziewany powrót”, Teatr IMKA

Obsada: Daniel Olbrychski, Tomasz Karolak

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie – na scenie Olbrychski w roli ojca i Karolak w roli jego syna. W spektaklu Daniel Olbrychski wciela się w postać aktora, który ma zagrać króla Leara. Tłem dla aktorskich rozterek są skomplikowane relacje rodzinne – kłopoty z partnerami, rodzicami i dziećmi, które niezwykle bawią, jeśli tylko nas nie dotyczą!

Gala Finałowa, 01.10 niedziela, godz. 17.00 Duża Scena
Bilet: 140 zł

W tym roku ze sprzedażą biletów startujemy wcześniej niż dotychczas. Zwykle otwieraliśmy ją w środku sezonu wakacyjnego. Tym razem, już 29 czerwca będzie można zakupić bilety na wypatrzony tytuł i ulubionych artystów. Zachęcamy do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań – mówi Karolina Białas, z Biura Promocji i Organizacji Widowni

Rezerwacje, sprzedaż biletów online i w kasie Teatru ruszy w czwartek 29 czerwca, o godz. 10:00.

Polecamy rezerwację karnetów na wszystkie wydarzenia na godz. 17:00 i 20:00.

Ceny karnetów:

godz. 17:00 – 450 zł

godz. 20:00 – 550 zł

Rezerwacje biletów, tel. 14 688-32-87, 784-976-025, 668-323-998

Bilety online: https://teatr.tarnow.pl/bilety/

Szczegółowe informacje o spektaklach tegorocznej Talii na www.teatr.tarnow.pl


XXVII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

blank

Podobne artykuły

Back to top button