ADV
Wiadomości

Rywalizowali w konkursie „1 batalion czołgów w Żurawicy – spadkobiercy pancerniackiej tradycji”

9 marca 2022 r. odbyła się III edycja Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Plastycznego: „1 batalion czołgów w Żurawicy – spadkobiercy pancerniackiej tradycji”. Celem konkursu jest wzbudzenie zainteresowania, bogatą historią regionu, popularyzacja wiedzy o bohaterach lokalnych i narodowych oraz rozbudzenie zainteresowań tradycją i historią żurawickich pancerniaków.

Konkurs podzielono na dwie kategorie – test wiedzy kl. 5-8 SP oraz praca plastyczna kl. 1-4 SP.

W tym roku w konkursie wzięło udział 31 uczniów szkoły podstawowej w Mokrzyskach, niektórzy uczestniczyli w nim już kolejny raz. Na uczestników czekały atrakcyjne nagrody w postaci tabletu, słuchawek i smartwatcha, które ufundowała Rada Rodziców i organizatorzy. Jak co roku organizację konkursu wsparła Ewa Chmielarz Żwawa krewna pułkownika Józefa Koczwary, z zarazem Radna Rady Miejskiej w Brzesku.

Uczniowie mierzyli się z niełatwymi pytaniami, dotyczącymi historii 1 batalionu czołgów, historii Mokrzysk i Żurawicy oraz życia płk Józefa Koczwary. Postać płk Józefa Koczwary jest szczególnie ważna, bo łączy miejscowości Żurawica i Mokrzyska. To tu – w Mokrzyskach – urodził się płk Józef Koczwara, tutaj dorastał i tu chodził do szkoły. Część swojego życia spędził w Żurawicy, jako dowódca 2. Batalionu Czołgów i Samochodów Pancernych.

Jest przykładem żołnierza, dowódcy, prawdziwego bohatera i patrioty walczącego o wolność i niepodległość naszego kraju w czasie I i II wojny światowej, w wojnie polsko-bolszewickiej i w powstaniu warszawskim. Mimo wielu zasług dla kraju I rozwoju polskiej wojskowości, pozostał człowiekiem skromnym i wiernym swoim ideałom.

– Pielęgnowanie pamięci o naszych bohaterach jest wspólnym obowiązkiem. Cieszymy się, że tak wielu uczniów spełnia ten obowiązek – czytamy na profilu facebookowym Szkoły Podstawowej w Mokrzyskach.

Pomysłodawcą oraz jednym z organizatorów jest Dowódca 1 batalionu czołgów ppłk Rafał KLUZ, przy współpracy z Dyrektorem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Żurawicy p. DREWNIAK i Dyrektorem Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Mokrzyskach p. Markiem KOSSONIEM.

Jak co roku dla uczestników konkursu owoce przekazał żurawicki sadownik pan Marian Szeliga.

Galeria zdjęć / Żurawica <==

foto: 1 batalion czołgów z Żurawicy

IB / 1 batalion czołgów z Żurawicy / SP Mokrzyska

Podobne artykuły

Back to top button