ADV
Wiadomości

Senior Osada, czyli potencjał z natury

W Gnojniku na przysiółku Anczykówka powstaje – Senior Osada. Miejsce jakiego w Polsce jeszcze nie było. Wybudowano już dwa modrzewiowe, pasywne budynki na warsztaty, kompleks altan, wykopano studnię i wykonano drogę dojazdową z parkingiem oraz główne ścieżki komunikacyjne osady.

Vesna wraz z wolontariuszami i zaangażowanymi firmami przygotowują wyjątkową przestrzeń dla działań integracyjno – terapeutycznych, rozwojowych i rekreacyjnych dla seniorów, jak również pozostałych grup społecznych. Takie działanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie. Jest ono związane ze starzeniem się społeczeństwa, a co za tym idzie koniecznością aktywizacji i włączania seniorów do życia społecznego, ich systemowego wsparcia i edukacji.

Już pierwsze działania pokazały niezwykłą energię miejsca, którą niesie zarówno krajobraz, dziedzictwo kulturowe czy bliskość wsi z jej tradycjami, jak i ludzie którzy go współtworzą. Centrum osady to ogród społeczny, gdzie uczestnicy korzystać będą m.in. z hortiterapii – terapii otaczającą zielenią, kwiatami i naturą. Pracujący w ogrodzie pewnie się zgodzą, że oprócz zmęczenia i zadowolenia z efektów działań, zwykle polepsza się też humor. Jak udowodnili naukowcy, to zasługa bakterii znajdujących się w glebie, które pobudzają wydzielanie się w organizmie człowieka hormonu szczęścia. Świadomość roli jaką odgrywa w naszym życiu ruch, zdrowe odżywianie czy kontakty społeczne będzie poruszana w osadzie nie tylko podczas warsztatów.

Naturalny potencjał miejsca zostanie dostosowany na potrzeby osady i wsparty poprzez budowę odpowiedniego zaplecza, które oprócz ogrodu tworzyć będą również ekologiczne zabudowania. W tych miejscach prowadzone będą prace kulinarne, twórcze i wszelkiego rodzaju edukacja. Edukacja dotyczyć będzie m.in. zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, skutecznego kształtowania zdrowych nawyków, zachowań proekologicznych. Program, oprócz elementów stałych dostosowany będzie do zmieniających się potrzeb. Jak podkreśla Bożena Malaga – Wrona, promująca turystykę kreatywną, osada ma być prawdziwą perełką turystyczną. Miejsce to, pomimo iż dedykowane seniorom, będzie otwarte dla każdego, bez względu na wiek. Każdy kto poszukuje autentyczności przeżyć oraz ducha miejsca będzie mógł korzystać z potencjału osady.

Senior Osada otrzymała dofinansowanie z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich Narodowego Instytutu Wolności. W kompleksie Osady powstała wiata turystyczna dofinansowana z programu „Małopolska Gościnna” Województwa Małopolskiego.


IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button