ADV
Wiadomości

Sfałszowany certyfikat szczepień powodem dotkliwej kary grzywny

Po raz kolejny funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie – Balicach podczas kontroli granicznej pasażerów przylatujących z Wielkiej Brytanii, ujawnili sfałszowany dokument potwierdzający wykonanie szczepień przeciwko COVID-19.

Dokumentem tym posłużył się obywatel Wielkiej Brytanii, który przyleciał do Polski w celach turystycznych. Młody mężczyzna nie miał wykonanego żadnego szczepienia przeciwko COVID – 19 i mimo to – mając świadomość obowiązujących przepisów sanitarnych – postanowił udać się w podróż lotniczą. W celu uniknięcia kwarantanny, 21-latek przedstawił do kontroli strażnikom granicznym, sfałszowany certyfikat szczepień przeciwko COVID-19. W trakcie sprawdzeń aplikacją weryfikującą, ustalono, że jest to oryginalny dokument należący do innej osoby, w którym sfałszowane zostały dane osobowe.

Obywatel Wielkiej Brytanii został zatrzymany i przedstawiono mu zarzut posłużenia się jako autentycznym podrobionym dokumentem (art. 270 § 1 kk). 21-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów i poddał się dobrowolnie odpowiedzialności. W porozumieniu z prokuratorem ustalono wymiar grzywny w wysokości 8 tys. zł (200 stawek dziennych po 40 zł), obowiązek pokrycia kosztów sądowych przez pasażera oraz przepadek dowodu rzeczowego. Ponadto, na poczet przyszłych kar, zabezpieczona została gotówka w kwocie 2 tys. dolarów amerykańskich, którą młody mężczyzna posiadał przy sobie.

karpacki.strazgraniczna.pl

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Strasznie wygłodniała musi być ta straż graniczna skoro ma „palcówkę” XD

Back to top button