ADV
Powiat BocheńskiWiadomości

SONOMETR W SŁUŻBIE BOCHEŃSKIEJ DROGÓWKI

Duża popularność sportowych tłumików oraz liczne sytuacje w których kierujący pojazdami celowo „chwalą” się głośnym wydechem, spowodowały sytuację w której dochodzi do łamania przepisów oraz licznych skarg na takie działania. Miernik poziomu dźwięku pozwala policjantom zbadać poziom hałasu w kontrolowanych pojazdach i to czy mieści się on w dopuszczalnych normach.

Od kilku miesięcy miernik przeznaczony do pomiaru hałasu wytwarzanego przez pojazdy samochodowe na postoju, a także do oceny głośności sygnału dźwiękowego klaksonu wykorzystywany jest przez policjantów bocheńskiej drogówki do kontroli dźwięku wydawanego przez pojazdy poruszające się po drogach powiatu. Funkcjonariusze korzystają z niego w trakcie standardowych kontroli pojazdów, w przypadku podejrzenia zbyt głośnego wydechu.

Sposób wykonania pomiaru:

Pojazd w momencie wykonywania pomiaru powinien znajdować się na twardym asfaltowym lub betonowym podłożu. Urządzenie ustawiane jest na wysokości wylotu rury wydechowej a pomiar musi odbywać się przy stałych obrotach pojazdu.

Dopuszczalne normy:

Maksymalne natężenie hałasu nie może być większe niż:
– 93 dB w samochodach benzynowych
– 96 dB w samochodach z silnikiem diesla
– 94 dB w motocyklach z silnikiem mniejszym niż 125cm3
– 96 dB w motocyklach z silnikiem większym niż 125cm3.

Przepisy:

Przepisy związane z nadmiernym hałasem powodowanym przez pojazd reguluje art. 60.ust.2 pkt. 2 Ustaw

Prawo o ruchu drogowych:

Zabrania się kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Za zbyt głośny wydech taryfikator przewiduje 300 zł mandatu.

policja.gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button