ADV
Wiadomości
Trending

Nocne opady deszczu – sytuacja w Powiecie Brzeskim / 5-6 sierpnia 2021 r.

Ulewne deszcze jakie przeszły w czwartek po południu oraz wieczorem w nocy z czwartku na piątek spowodowały szereg podtopień i lokalnych powodzi błyskawicznych w całej Małopolsce.  Mimo, że rdzeń opadów ponownie znajdował się na zachód od Powiatu Brzeskiego, m.in. nad Myślenicami i Krakowem, to również na naszym terenie doszło do podtopień, a strażacy i mieszkańcy zagrożonych terenów mieli pełne ręce roboty.

Silne opady deszczu boleśnie zweryfikowały stan infrastruktury melioracyjnej i odwodnienia dróg zarówno gminnych, jak i powiatowych. Mamy wiele sygnałów od mieszkańców nt. zatkanych przepustów, niedrożnych krat zbierających wodę, jak i potoków wody płynących ulicami.

– W związku z intensywnymi opadami deszczu jakie miały miejsce w okresie minionych kilkunastu godzin odnotowaliśmy 23 interwencje. Były to główne interwencje na terenie Gminy Gnojnik i Brzesko. W działaniach wzięło udział 30 zastępów PSP i OSP w sile 139 strażaków.

Strażacy zabezpieczali budynki przed napływem wody poprzez układanie worków z piaskiem, udrażnianie przepustów, wypompowywanie wody z zalanych piwnic oraz usuwanie połamanych drzew – mówi Dominik Machał rzecznik prasowy brzeskiej komendy PSP.

O intensywności opadu świadczą dane ze stacji IMGW w Borzęcinie oraz Gnojniku. Niestety nie mamy informacji na temat intensywności opadu nad Brzeskiem, ponieważ niewielka stacja meteo zamontowana przez urząd Miejski w Brzesku zaprzestała nadawania w połowie lipca. Została uszkodzona prawdopodobnie podczas ulewnych deszczy jakie miały wtedy miejsce.

W Gnojniku opad za ostatnią dobę wyniósł 62,9 litry na m2 (to dane z godziny 2021-08-06 8:00). O skali niech świadczy, że podczas powodzi w maju 2010 r. nad Gminą Gnojnik spadło 94,3 litrów deszczu na m2.

Stacja meteo Borzęcin <==

Stacja meteo Gnojnik <==

Intensywne deszcze spowodowały gwałtowny wzrost poziomu rzeki Uszwicy. Nad ranem tylko kilka centymetrów dzieliło rzekę od przekroczenia stanu alarmowego w Borzęcinie. Wodowskazy IMGW wskazały aż 392 cm, a jeszcze kilka godzin wczesniej było to zaledwie 100 cm.

Wskazania wodowskazu IMGW Borzęcin <==

Mieszkańcy informują, że deszcze spowodowały liczne utrudnienia. Czekamy również na Wasze zdjęcia i relacje.

– Miejscowość Uszew – od strony Poręby Spytkowskiej i Kobyle zalane dwie drogi przejazdowe, a trzecią rozkopana brak możliwości przejazdu w kierunku Brzeska – relacjonuje Krzysztof Wąs, który nadesłał również zdjęcia.

foto: OSP Jadowniki

IB

Galeria zdjęć

USZEW – nadesłał Krzysztof Wąs

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Ludzie wypuszczają wody opadowe do rowów i zamulają rowy. Potem się wszyscy dziwią że woda z rowu nie odpływa, a droga jest zalana. Gminy powinny to skontrolować i karać!!!

Sprawdź również
Zamknij
Back to top button