ADV
Wiadomości

Spotkanie absolwentów Zielonki po latach

30-lecie egzaminu maturalnego 17 czerwca 2023 obchodzili absolwenci klasy 5 Eo Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Brzesku (obecnie Zespół Szkół Technicznych i Branżowych). Byli uczniowie spotkali się w restauracji „August.

Ich wychowawcą był Stefan Dojka, j. polskiego uczyła Anna Skoczek, j. niemieckiego Anna Ożóg, j. rosyjskiego Halina Tymków, WOS- u Zbigniew Janik, matematyki Lucyna Kubas, fizyki Józefa Ruchała, chemii Anna Zięba geografii Jan Wilczyński, przedmiotów zawodowych elektrycznych Józef Sosin, Krzysztof Obal, Ignacy Szafraniec, WF-u Wacław Biel i Wiesław Gibes.

Wspominano szkolne lata, opowiadano o sobie, rodzinie, osiągnięciach zawodowych. Miło było słuchać z jakim szacunkiem wypowiadano się o nauczycielach ich uczących i o tym jak wiele szkole zawdzięczają. Nie brakło anegdot z lekcji elektrotechniki, które przypominali wicedyrektorowi Krzysztofowi Obalowi oraz wspomnień z lekcji j. polskiego. Wspominano wyjazdy do teatru czy na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie. Ponieważ była to klasa rozśpiewana, w trakcie spotkania zaśpiewano – tak jak 30 lat temu na lekcji j. polskiego -piosenki Starego Dobrego Małżeństwa („Czarny blues o czwartej nad ranem” – Krzysztof Rabijasz – gitara śpiew), Wolnej Grupy Bukowina („Majster Bieda”, „Bez słów) – Arkadiusz Kielar – gitara śpiew). Z kolei sekstet w składzie: Arkadiusz Kielar, Krzysztof Rabijasz, Piotr Włodarczyk, Krzysztof Piechnik, Piotr Piekarz, Mirosław Klimek przypomniał fragmenty programu studniówkowego – muzyczne dedykacje dla K. Obala i piszącej te słowa.

Klasa 5Eo była wyjątkowa. Uczniowie wyróżniali się kulturą osobistą, taktem, znali granice, zaangażowaniem, sami wychodzili z inicjatywą wycieczek, przygotowaniem lekcji, np. poezji śpiewanej Edwarda Stachury. W moim sercu i pamięci nadal zajmują miejsce szczególne. Z satysfakcją można patrzeć na ich osiągnięcia w życiu dorosłym. Ale i byli uczniowie nie szczędzili nam słów wdzięczności i uznania, co przywraca sens pracy w zawodzie nauczyciela, dlatego wicedyrektor Krzysztof Obal i ja z radością i pewnym wzruszeniem uczestniczyliśmy w tym spotkaniu.

– Dziś absolwenci z dumą obserwują jak szkoła zmieniła się na przestrzeni tych lat, wprowadzając nowe kierunki kształcenia, wzbogacając bazę dydaktyczną. Teraz przysyłają tu własne dzieci, „skoro szkoła się sprawdziła” – jak stwierdził Piotr.

foto: nadesłane
Anna Skoczek

Galeria zdjęć

Podobne artykuły

Back to top button