ADV
Kultura
Trending

Spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską, autorką powieści „Akuszerki” / 23 lutego 2022 r.

Od kilku dni w mediach lokalnych oraz na ogólnopolskich portalach poświęconych literaturze co rusz pojawia się nazwisko związanej z Jadownikami i Brzeskiem Sabiny Jakubowskiej oraz tytuł jej najnowszej powieści – „Akuszerki”.

To monumentalne i pięknie wydane dzieło będzie miało swoją premierę w środę, 23 lutego 2022 r.

Również tego samego dnia o godz. 18:00 w sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku spotkanie autorskie z Sabiną Jakubowską.

– Jest nam niezmiernie miło potwierdzić, że premierowe spotkanie autorskie odbędzie się właśnie w brzeskiej bibliotece, na które już dziś serdecznie zapraszamy wraz z Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie Filia w Brzesku i Grupą Wydawniczą Relacja – czytamy na profilu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Brzesku.

Moderatorem rozmowy z autorką będzie związana z regionem brzeskim pisarka Barbara Sadurska.

Po spotkaniu przewidziano możliwość zakupu książki na stoisku lokalnej księgarni.

Wydarzenie będzie transmitowane online na profilach organizatorów.

O książce

Zima 1885 roku. Młodziutka Franciszka rodzi swoje pierwsze dziecko. W porodzie towarzyszy jej przybrana matka, znana w okolicy akuszerka. W tym samym czasie w pobliskim dworze również rodzi się dziecko. Franciszka zostaje zatrudniona jako jego mamka. Splot okoliczności sprawia, że zaczyna pomagać okolicznym kobietom w przyjściu na świat ich dzieci, a dzięki nieoczekiwanemu wsparciu zaczyna naukę w krakowskiej szkole położnych. Wraca z Krakowa do rodzinnej wsi bogatsza w wiedzę o rodzeniu, która boleśnie zderza się z wiejską rzeczywistością, biedną i zabobonną. Wciąga ją wir namiętności i wielkiej historii.

„Akuszerki” to inspirowana autentycznymi zapiskami prababki autorki monumentalna i porywająca opowieść o kobiecie, która obcowała z życiem i śmiercią, kochała, nienawidziła i niosła pomoc o każdej porze dnia i nocy, także podczas wojennej zawieruchy.

Autorka

Sabina Jakubowska od lat jako doula towarzyszy kobietom przy porodach. Z wykształcenia jest archeologiem. Fascynuje ją historia lokalna, której poświęciła też doktorat. Jej debiutancka powieść dla młodzieży „Dom na Wschodniej” otrzymała Nagrodę Główną w konkursie Promotorzy Debiutów Tygodnika Powszechnego i Instytutu Książki. „Akuszerki” są jej pierwszą powieścią dla dorosłych czytelników.

O premierze książki wspominaliśmy szerzej w materiale: Akuszerki – powieść Sabiny Jakubowskiej. Premiera już 23 lutego <==


PiMBP w Brzesku

PLAKAT

Podobne artykuły

Back to top button