ADV
WiadomościWideo

Strażacy z OSP Bielcza zakupili defibrylator

Na stanie OSP Bielcza od kilku dni znajduje się automatyczny defibrylator firmy Lifepak cr2. Defibrylator AED to urządzenie ratujące życie. Sprzęt jest łatwy w obsłudze i krok po kroku instruuje, jakie czynności trzeba wykonać w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

– Urządzenie to ma pomóc Nam Ratownikom OSP w jak najlepszym niesieniu pomocy potrzebującym ale i również ma służyć Nam Wszystkim Mieszkańcom Bielczy w razie potrzeby – piszą na swoim profilu druhowie z Bielczy.

Urządzenie kosztowało 6 600 zł, z czego 5 600 zł pochodziło ze sprzedaży drewna z lasu na terenie Sołectwa Bielcza, a 1 000 zł druhowie ze środków własnych OSP Bielcza które pozyskali dzięki sprzedaży kalendarzy.

– Już niebawem będziemy organizować pokazy i szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przy użyciu AED – zapewniają druhowie z OSP Bielcza.

Czym jest AED – automatyczny defibrylator?

Skrót AED pochodzi z języka angielskiego i oznacza Automated External Defibrillator, czyli w języku polskim Automatyczny Zewnętrzny Defibrylator.

Defibrylator AED jest urządzeniem, które w bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej sposób prowadzi krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych przez przebieg akcji ratowniczej, podając impuls elektryczny. Ze względu na poręczny rozmiar nadaje się doskonale, jako wyposażenie służb ratowniczych czy też policji. Jego ideą jest więc łatwy i publiczny dostęp i prostota w obsłudze, tak by użyć go mógł każdy, nawet osoba nieprzeszkolona medycznie. Po uruchomieniu AED urządzenie automatycznie instruuje i prowadzi ratownika przez cały algorytm reanimacji – nawet gdy nie trzeba defibrylować.


foto: OSP Bielcza
IB / OSP Bielcza

VIDEO

Podobne artykuły

Back to top button