ADV
Wiadomości
Trending

Srebrny medal druhów z OSP Dębno podczas Wojewódzkich Zawodów z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W dniach 30 czerwca – 1 lipca 2023 r. odbyły się I Wojewódzkie Zawody z zakresu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy na terenie Miasta i Gminy Zakliczyn.

W czasie ćwiczeń każdy z zastępów biorących w nich udział musiał sprawdzić się z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na pięciu stacjach, gdzie były symulowane zdarzenia związane z zagrożeniem życia lub zdrowia. Dodatkowo w nocy odbywało się założenie nocne, podczas którego miało miejsce zdarzenie masowe, które charakteryzuje się dużą ilością osób poszkodowanych. Dodatkowo w nocy każdy zawodnik musiał napisać pisemny test z wiedzy KPP.

Ogromnym sukcesem druhów z jednostki OSP Dębno zakończyły się zawody, którzy jako reprezentanci Powiat Brzeski zajęli 2 miejsce na 18 zespołów reprezentujących powiaty województwa małopolskiego.

Zawodnicy po oficjalnym rozpoczęciu w piątek mieli czas na zakwaterowanie w przygotowanych namiotach. O godzinie 22:00 odbyła się odprawa zawodników i sędziów, po czym druhowie z OSP Dębno udali się na pisemny test z wiedzy KPP. O północy wszystkie drużyny zostały zadysponowane do zdarzenia masowego, gdzie w opuszczonym budynku zainscenizowana została dyskoteka. Podczas jej trwania doszło do wybuchu, a na 3 kondygnacjach budynku poszkodowanych było łącznie 22 osoby.

W sobotę strażacy z OSP Dębno rozpoczęli dzień na terenie Klasztoru Franciszkanów w Zakliczynie, w symulowanym zdarzeniu poszkodowane były dwie osoby. Pierwszy poszkodowany został ukąszony przez owady błonkoskrzydłe w związku z uczuleniem zaczynał wchodzić w stan wstrząsu analfilaktycznego, dodatkowo osoba była głuchoniema. Drugi poszkodowany miał poparzenia około 13% ciała i górnych dróg oddechowych.

Drugie zadanie odbywało się na ruinach Zamku w Melsztynie. Tam sprawdzono również sprawność fizyczną, ponieważ czas był liczony z miejsca wyznaczonego przed podejściem na wzniesienie. Na samym szczycie doszło do zatrzymania krążenia jednego z turystów.

Następnie w miejscowości Roztoka podczas trzeciego założenia doszło do wypadku dwóch paralotniarzy. Na miejscu poszkodowani mieli liczne złamania kończyn górnych i dolnych, niestabilną miednicę, liczne krwotoki i wytrzewienie narządów.

Na rynku w Zakliczynie czekało na zawodników najbardziej wymagające założenie. W wypadku komunikacyjnym, przez przednią szybę wypadło niezapięte w pasy dziecko, u którego doszło do amputacji urazowej ręki i Nagłego Zatrzymania Krążenia. Kierowca pojazdu nieprzytomny znajdował się w pojeździe, a trzeci z pasażerów pod wpływem zdarzenia znajdował się w szoku nie kontrolując swojego zachowania. Trzy osoby poszkodowane na czteroosobowy zespół to było bardzo duże wyzwanie, ale jak się okazało druhowie z OSP Dębno świetnie sobie z nim poradzili.

Ostatnie z zaplanowanych założeń odbywało się obok szkoły podstawowej w Zakliczynie gdzie podczas wycinania drzewa osoba wisiała na wysokości z raną szarpaną nogi. Dodatkowo osoba chora mająca cukrzycę po zmierzeniu glukometrem miała za niski poziom stężenia glukozy we krwi. Zawodnicy na tym założeniu uzyskali maksymalną ilość punktów.

Jednostkę OSP Dębno reprezentowali: dh Łukasz Curyło, dh Ks. Grzegorz Sroka, dh Piotr Curyło, dh Sebastian Kubala!

Klasyfikacja końcowa:
🥇Ochotnicza Straż Pożarna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Myślenice
🥈OSP KSRG Dębno
🥉OSP KSRG Tarnów – Rzędzin
Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować st. kpt. Pawłowi Machałowi z Komendy Powiatowej PSP w Brzesku za poświęcony czas, przekazaną wiedzę w trakcie przygotowań do zawodów.
Dziękujemy również Panu Staroście Andrzej Potępa za dofinansowanie na zakup umundurowania dla naszych strażaków.

Podziękowania dla organizatorów:
Oddział Wojewódzki ZOSP RP woj. małopolskiego
Komenda Wojewódzka PSP w Krakowie
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
OSP Zakliczyn
Miasto i Gmina Zakliczyn

Podziękowania dla osób funkcyjnych:
– Łukasz Łach
– Bogusław Szydło
– Dominik Gałuszka
– Andrzej Żaba
– wszystkich sędziów i osób odpowiedzialnych za przygotowanie pozoracji oraz zaplecza sanitarno technicznego, a zwłaszcza pracownikom Ośrodka Szkolenia Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.


foto: OSP Dębno
OSP Dębno / IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button