ADV
blank
Wiadomości
Trending

Starochrześcijański Akatyst w kościele w Dębnie / 17 grudnia 2023 r.

W najbliższą niedzielę 17 grudnia 2023 r. o 15:00 w kościele pw. św. Małgorzaty w Dębnie chór Vox Sanctae Margaritae  wykona Akatyst ku czci Bogurodzicy. Wstęp wolny.

– Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe nabożeństwo maryjne – czytamy na profilu facebookowym chóru.

Akatyst – czym jest?

Akatyst to jeden z najstarszych hymnów ku czci Bogurodzicy, którego historia sięga V w., a jego autorstwo jest przypisywane świętemu Romanowi Pieśniarzowi. Po raz pierwszy wykonano go w 626 r. w Konstantynopolu.

Akatyst (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „stoję”, „na stojąco”) składa się z 24 strof w dwóch częściach: pierwszej, w której przedstawione są historie z życia Maryi od Zwiastowania do Ofiarowania Jezusa w Świątyni i drugiej teologicznej, zawierającej rozważania boskiej i ludzkiej natury Chrystusa oraz dziewictwa Maryi. Wykonuje się go zawsze na stojąco i zawsze wywołuje silne emocje oraz przeżycia religijne.

Strofy Akatystu zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Są to na przemian kondakiony, czyli strofy krótkie oraz ikosy, czyli strofy dłuższe. Kondakion kończy się refrenem „alleluja”, a ikos – inkantacją „Witaj, Oblubienico Dziewicza”. Kondakiony śpiewa chór, zaś ikosy są recytowane.

foto: Chór Vox Sanctae Margaritae – Dębno

IB / wikipedia


PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button