ADV
blank
Wiadomości

Sterkowiec / Wolontariusze zebrali kilkaset kilogramów śmieci

Ponad 25 worków śmieci o pojemności 120 litrów każdy,  kilkanaście opon, bigbag pełen śmieci budowlanych i kilka starych telewizorów. To efekt sprzątania kilkusetmetrowego odcinka w pasie drogowym przy drodze w Kocieniu. Droga biegnie na granicy trzech miejscowości – Sterkowca, Wokowic i Szczepanowa. W sobotę 20 marca 2021 r. mieszkańcy tych dwóch pierwszych wiosek postanowili coś zrobić by poprawić estetykę tego miejsca.

Akcja sprzątania rowów przy drodze przez las w Kocieniu odbywa się cyklicznie od kilku lat. I niestety co roku zbierane jest tam kilkadziesiąt worków butelek z piwa, wódki i napojów, małpek, puszek, worków foliowych, pampersów i rozmaitych drobnych śmieci jakie można zebrać podczas „porządkowania” samochodu. W ubiegłym roku z powodu lockdownu akcja sprzątania nie odbyła się.

– Liczyliśmy że dzięki systematycznie prowadzonej akcji sprzątania śmieci będzie ubywało. Niestety nic z tych rzeczy. Osiągnęliśmy taki sam wynik jak w latach  ubiegłych. Zaskoczeniem były dla nas śmieci budowlane w bigbagu. W latach wcześniejszych się to nie zdarzało – mówi Daniel Flądro jeden z inicjatorów i uczestników sobotniej akcji sprzątania.

Wiele osob komentowało, że dobrze że „urząd” wreszcie skierował do porządkowania bezrobotnych. Otóż nic z tych rzeczy. Sprzątanie było prywatną inicjatywą kilku znajomych, których do rozpaczy doprowadzają tony śmieci porzuconych przy drogach, a później rozwianych w lesie. Oczywiście grupa sprzątających wolontariuszy nie była zbyt liczna – zaledwie 4 mężczyzn i dwójka dzieci. W przeciwieństwie do osób które te śmieci porzuciły. Tych musiała być cała armia…

O odbiór śmieci zadbał Zarząd Dróg Powiatowych w Brzesku. Odpady zostały porzucone przy drodze powiatowej.

Niestety w zaledwie kilkanaście godzin po tym jak zakończyła się akcja sprzątania – w przydrożnych rowach w lesie w Kocieniu ponownie pojawiły się śmieci.

sterkowiec.pl

 

Zdjęcia

blank

Podobne artykuły

Back to top button