ADV
Wiadomości
Trending

Strażacy z OSP Dębno podsumowali 2023 rok

Minionej nocy powitaliśmy nowy 2024 tak więc czas podsumować poprzedni rok.

2023 rok okazał się troszkę mniej pracowity dla naszych strażaków względem roku poprzedniego. Ogółem 71 razy nasi strażacy dysponowani byli do różnego rodzaju zdarzeń (3 pożary, 65 miejscowych zagrożeń, 2 alarmy fałszywe, dodatkowo jeden raz zabezpieczaliśmy rejon operacyjny JRG ze względu na działania zastępów PSP i OSP KSRG z terenu gminy Brzesko). Dodatkowo trzy razy braliśmy udział w ćwiczeniach. W grudniu przeprowadzona została także jedna inspekcja gotowości bojowej przez KP PSP Brzesko, która zakończyła się oceną bardzo dobrą.

Poprzedni rok dla naszych strażaków to nie tylko wyjazdy do akcji, ale również podnoszenie kwalifikacji na kursach i szkoleniach :
➡️ kurs obsługi podestów ruchomych (8 osób)
➡️ szkolenie z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (1 osoba)
➡️ szkolenie podstawowe Strażaków OSP (1 osoba)
➡️ szkolenie naczelników OSP (1 osoba)
➡️ szkolenie dowódców uroczystości OSP (1 osoba)

W roku 2023 braliśmy udział w zawodach sportowo – pożarniczych, które odbywały się na stadionie w Porąbce Uszewskiej, a udział z naszej jednostki wzięły cztery drużyny. Kobieca drużyna zajęła wysokie 2 miejsce, natomiast Męska drużyna stanęła na najwyższym stopniu podium.

W zawodach powiatowych które odbyły się we wrześniu udział wzięła Męska drużyna, która w deszczowej aurze zajęła ostatecznie 5 miejsce.

W tym roku czterokrotnie przeprowadziliśmy pogadanki i edukacji z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży.

W tym roku ponownie wzięliśmy udział w Międzynarodowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych w Hniezdne na Słowacji.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oprócz udziału w gminnych zawodach, które w kategoriach dziewcząt i chłopców ukończyli na 2 miejscu, wzięli również udział w zawodach powiatowych. Chłopcy stanęli na najwyższym stopniu podium, natomiast dziewczęta zajęły 2 miejsce.

Chłopcy z MDP w dniu 21 czerwca wzięli udział w województwich zawodach sportowo-pożarniczych, które odbyły się w Suchej Beskidzkiej.

Dodatkowo Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza wzięła udział „XI wojewódzkim zlocie młodzieżowych drużyn pożarniczych województwa małopolskiego, który odbył się w Krynicy-Zdroju oraz Drugich powiatowych manewrach pierwszej pomocy MDP w Biesiadkach, na których ponownie zajęli pierwsze miejsce.

Przedstawiciele MDP brali udział również w pierwszym sejmiku województwa małopolskiego który odbywał się w Operze Krakowskiej.

Warto podkreślić ogromny sukces Mileny Michałek, która w Ogólnopolkim Turnieju Wiedzy Pożarniczej na etapie gminnym i powiatowym zajęła 1 miejsce, a etap wojewódzki ukończyła na bardzo wysokim 3 miejscu.

W lutym 2023r. nasza jednostka organizowała wyjazd dla dzieci i młodzieży do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach oraz kopalni soli w Bochni.
W dniach 30.06-1.07 ratownicy z naszej jednostki wzięli udział w I Wojewódzkich Zawodach z zakresu Ratownictwa Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy na terenie Miasto i Gmina Zakliczyn. W czasie ćwiczeń, każdy z zastępów biorących w nich udział, musiał sprawdzić się z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy na pięciu stacjach, gdzie były symulowane zdarzenia związane z zagrożeniem życia lub zdrowia. Dodatkowo w nocy odbywało się założenie nocne podczas którego miało miejsce zdarzenie masowe które charakteryzuje się dużą ilością osób poszkodowanych.
Ogromnym sukcesem druhów z naszej jednostki zakończyły się zawody, którzy jako reprezentanci Powiat Brzeski zajęli 2 miejsce na 18 zespołów reprezentujących powiaty województwa małopolskiego.

28 października 2023r. strażacy z naszej jednostki wzięli udział w powiatowych zawodach kwalifikowanej pierwszej pomocy, które odbywały się na terenie Gminy Czchów. W kwalifikacji końcowej zajęli ponownie jak w roku poprzednim wysokie 3 miejsce.

W ubiegłym roku udało się zorganizować dwie akcje honorowego krwiodawstwa. W dniu 12 marca oddawanie krwi odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie, natomiast 26 sierpnia pod Muzeum Zamek w Dębnie . Łącznie z obu tegorocznych organizowanych przez naszych strażaków akcjach krwiodawstwa udało się zebrać 27 litry krwi pełnej.
Nasi strażacy dwukrotnie brali udział w zabezpieczeniu imprezy masowej na terenie naszej gminy. We współpracy z Zintegrowana Służba Ratownicza prowadzone było zarówno zabezpieczenie medyczne imprezy oraz przeciwpożarowe Dożynek Gminnych w Łysej Górze oraz Turnieju Rycerskiego w Dębnie.

Warto również dodać, że dzięki staraniom naszych strażaków oraz wszystkich przychylnych nam ludziom dobrej woli w tym również Wam drodzy mieszkańcy, ekwiwalentu przekazanego przez naszych strażaków udało się pozyskać fundusze na nowy sprzęt. Z najważniejszych zakupów 2023 roku warto wymienić pozyskanie Podkrzesywarki spalinowej Stihl, 10 hełmów Dragon HT05, 10 sztuk piaskowych ubrań koszarowych, 1 sztuki ubrania specjalnego Scantex, Lance gaśniczą, szlifierka Bosch, motopompa pływająca, węże tłoczne W-110, nowe węże ssawne, lampę akumulatorowa Bosch ze statywem, kamizelki taktyczne dla ratowników KPP, koszule dla MDP, pasy strażackie dla MDP, projektor do celów szkoleniowych.
W tym miejscu chcemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim ludziom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do wsparcia naszej jednostki zarówno w kwestii finansowej, ale również w postaci swojego czasu, zaangażowania oraz szczerych chęci. Dokładamy wszelkich starań, aby jak najefektywniej się rozwijać.
Szczególne podziękowania składamy Wójtowi Gmina Dębno Panu Wiesław Kozłowski i całej radzie gminy za wsparcie naszych starań o nowy sprzętu podnoszącemu bezpieczeństwo mieszkańców gminy i powiatu.

Dziękujemy Staroście Brzeskiemu Panu Andrzej Potępa, vice-staroście Panu Maciej Podobiński i całej radzie powiatu za przekazane wsparcie na naprawę podnośnika SH-18 oraz zakup odzieży dla ratowników reprezentujących powiat brzeski na zawodach wojewódzkich KPP.

Dziękujemy mieszkańcom naszej miejscowości za wsparcie finansowe OSP w Dębnie podczas niedawnego kolportażu kalendarzy strażackich. Pozwoli to naszej jednostce na dalszą wymianę umundurowania, hełmów, a także obuwia specjalnego dla strażaków na spełniające obowiązujące normy.

Zarząd OSP w Dębnie składa serdeczne podziękowania wszystkim druhnom i druhom oraz członkom MDP za ich wkład, siły, poświęcony czas i zaangażowanie w tworzenie tej organizacji. To radość móc działać z ludźmi pełnymi pasji oraz bezinteresownej chęci tworzenia czegoś dobrego dla lokalnej społeczności.
Zapraszamy do śledzenia działań naszej jednostki.

A może Ty chcesz zostać strażakiem i pomagać innym? Zapraszamy!

Na zakończenie podsumowania dziękujemy wszystkim podmiotom, z którymi współpracowaliśmy w minionym roku (m.in. strażakom OSP i PSP, lekarzom, ratownikom medycznym, policjantom, zaprzyjaźnionym firmom). Życzymy Wam i sobie, aby nowy 2024 rok był jeszcze spokojniejszy od minionego.


foto: OSDP Dębno
OSP Dębno

blank

Podobne artykuły

Back to top button