ADV
Wiadomości

Strażacy z OSP Szczurowa ratowali mężczyznę z zatrzymaniem krążenia

W niedzielę 4 lipca 2021 r. kilkanaście minut przed godziną 12 dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej zadysponował strażaków z OSP Szczurowa do miejscowości Dołęga, do Izolowanego Zdarzenia Medycznego. Powodem zadysponowania strażaków był brak wolnego Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Po dotarciu na miejsce i przeprowadzeniu rozpoznania, ustalono, że u mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania krążenia a sąsiedzi prowadzą Resuscytację Krążeniowo-Oddechową.

– Nasze działania polegały na przejęciu działań resuscytacyjnych, użyciu automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED) oraz prowadzeniu wentylacji 100% tlenem oraz kontynuowaniu jej razem z przybyłym Zespołem Ratownictwa Medycznego oraz zastępem JRG, następnie po przywróceniu spontanicznego krążenia – transporcie pacjenta do karetki -relacjonują przebieg akcji strażacy z OSP Szczurowa.

Jednostka OSP Szczurowa od kilku lat jest wyposażona w automatyczny defibrylator AED, a jej ratownicy przeszkoleni w zakresie udzielania kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

W akcję ratowniczą byli zaangażowani strażacy z JRG Brzesko, OSP Szczurowa oraz Zespół Ratownictwa Medycznego z Brzeska.

– Na pochwałę zasługuje postawa sąsiadów, którzy zwiększyli szanse na przeżycie, dzięki wcześnie wdrożonej RK-O (resuscytacji krążeniowo-oddechowej) – podkreślają strażacy z OSP Szczurowa.

Jak zachować się w momencie gdy jesteśmy świadkiem zatrzymania krążenia u innej osoby? Warto obejrzeć krótki film szkoleniowy.

 


Foto OSP Szczurowa
IB / OSP Szczurowa

VIDEO / przejazd strażaków na miejsce zdarzenia  

VIDEO / Jak działa defibrylator

Podobne artykuły

Back to top button