TOPTOP
KulturaWiadomości

Sukcesy młodych wokalistów z Brzeska

W dniach 12-20 lipca 2021 roku odbył się z inicjatywy Stowarzyszenia Scena Kultury Wokalnej „Śpiewanie bez granic” oraz Polsk-Norsk Kulturforening Samhold w kilku miejscach województwa małopolskiego I Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Wokalny im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej – niedawno zmarłej wybitnej solistki polskiej oraz profesora wokalistyki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Do konkursu zgłosiło się ponad 160 osób z różnych krajów (Polska, USA, Meksyk, Francja, Hiszpania, Belgia, Islandia, RPA, Niemcy, Ukraina, Norwegia, Dania, Słowacja, Czechy, Cypr, Chiny, Południowa Korea, Japonia). W jury zasiedli wybitni polscy śpiewacy oraz wykładowcy akademii muzycznych z przewodniczącą prof. Jadwigą Rappe (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie). Uczestnicy konkurowali ze sobą w trzech kategoriach:  I – uczniów szkół muzycznych II stopnia, II – studentów Akademii Muzycznych oraz III – śpiewaków zawodowych. Do drugiego etapu zostało dopuszczonych 70 uczestników. Przesłuchania konkursowe oraz finałowe odbyły się w Szkole Muzycznej I st. w Krzeszowicach.

W kategorii I – Szkół Muzycznych II st zwyciężyły mieszkanki powiatu brzeskiego Aleksandra Dzieńska oraz Gabriela Stolińska. Otrzymały II miejsce ex equo, pierwszego nie przyznano. Aleksandra Dzieńska otrzymała dodatkowo Nagrodę Specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu. Ola i Gabrysia są absolwentkami Szkoły Muzycznej I st. w Brzesku w klasie śpiewu dr Moniki Gruszowskiej i obecnie kontynuują naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Bochni u tego samego pedagoga. Pochodzący z Brzeska Michał Dziedzic, który również rozpoczynał naukę śpiewu u pani Moniki Gruszowskiej, kontynuując ją na studiach licencjackich na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie będąc studentem studiów magisterskich kierunku wokalistyka na Uniwersytecie w Ostravie w Czechach, został finalistą w grupie studentów.

Trójka młodych wokalistów została zaproszona do Koncertu Finałowego Festiwalu w Filharmonii Krakowskiej, w którym wzięli również udział jurorzy oraz pozostali laureaci i finaliści konkursu z towarzyszeniem pianistów Katarzyny Starzyckiej, Mateusza Lasatowicza. Międzynarodowego Chóru Integracji Wokalnej oraz Orkiestry Festiwalowej pod dyrekcją Mieczysława Smydy.

Wielki sukces osiągnęła dodatkowo Gabriela Stolińska, która od października rozpocznie naukę na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym (egzamin wstępny zdany z najwyższą ilością punktów), po raz drugi otrzymała również Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego oraz Sportu za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2020/21.

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast