ADV
Wiadomości
Trending

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom / 10 września 2022 r.

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 roku w ramach kampanii społecznej „Życie warte jest rozmowy”. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

Każdego dnia w Polsce śmiercią samobójczą ginie ok. 15 osób. W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem coraz częściej dotyczy młodych osób, które podejmują próby samobójcze. O przeciwdziałaniu tym tragediom, zrozumieniu ich przyczyn i poszukiwaniu rozwiązań mówi się rzadziej, niż o bezpieczeństwie na drogach.

Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Rozmawiajmy, pytajmy, nie oceniajmy, reagujmy. Nawet 1 % wątpliwości to zbyt dużo, gdy mówimy o ludzkim życiu.

– Jeżeli potrzebujesz pomocy, masz myśli samobójcze, powiedz o tym swoim bliskim. Jeżeli jesteś z tym sam, możesz zadzwonić pod bezpłatny telefon zaufania: 116 111 (dzieci i młodzież) lub 116 123 (dorośli).

By zadzwonić na telefon zaufania dla dzieci i młodzieży NIE POTRZEBUJESZ zgody dorosłych. Możesz to zrobić w każdej chwili.

Gdy wiesz, że zagrażasz samemu sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy112 – apelują organizatorzy akcji.

Samotność, poczucie wykluczenia, brak zrozumienia ze strony bliskich – to niektóre z czynników prowadzących do powstawania myśli samobójczych.. Gdy ludzie doświadczają kryzysu, często izolują się od otoczenia, unikają kontaktów i szukania pomocy. Taka sytuacja odbiera im motywację do podejmowania działań pozwalających na pokonanie kryzysu i utrwala fałszywe przekonanie, że nic nie da się zrobić. Dlatego tak ważne są zarówno świadomość społeczna, uważność, wrażliwość, jak i niwelowanie poczucia osamotnienia poprzez wychodzenie naprzeciw tym, którzy potrzebują naszej pomocy.

Nie ma osoby, która nie miałaby różnego rodzaju doświadczeń suicydalnych (samobójczych) – straciła w ten sposób kogoś kogo znała, sama miała myśli samobójcze lub zetknęła się z nimi u innych, ale niewiele osób wie jak rozpoznać i uratować samobójcę. Myśli samobójcze mogą dotyczyć osób w każdej grupie wiekowej.

Aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba dowiedzieć się jak rozpoznawać i w jaki sposób rozmawiać z ludźmi w kryzysie.

Osoba zagrożona samobójstwem może:

  • mówić o popełnieniu samobójstwa;
  • mieć problemy z jedzeniem i spaniem;
  • drastycznie zmieniać swoje zachowanie;
  • wycofywać się z kontaktów towarzyskich;
  • tracić zainteresowanie pracą, szkołą, swoim dotychczasowym hobby itd.;
  • przygotowywać się do śmierci pisząc testament, list pożegnalny, porządkując swoje sprawy;
  • rozdawać ważne dla niej rzeczy;
  • podejmować ryzykowne działania;
  • wykazywać zainteresowanie problemem śmierci i umierania;
  • nie dbać o swój wygląd zewnętrzny;
  • zwiększyć spożycie alkoholu, narkotyków lub leków.

Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei.

Co robić?

Jeśli ktoś zwierza się tobie, że myśli o samobójstwie lub ujawnia przytoczone symptomy:

  • nie obawiaj się porozmawiać o tym, nie okazuj zdziwienia i zaskoczenia;
  • rozmawiaj, nie bój się, że twoje zainteresowanie tematem i dyskusja, będzie dla niej zachętą do realizacji planów;
  • miej dla niej czas, okaż zainteresowanie i wsparcie;
  • okaż gotowość do słuchania, pozwól na okazywanie emocji i akceptuj je;
  • nie oceniaj, nie dawaj rad;
  • szukaj pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich, jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania (numery poniżej), Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Uratować życie, to uratować ciało, ale żeby uratować człowieka, trzeba uratować jego chęć życia. To nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości.

Tam gdzie jest niebezpieczeństwo, jest także możliwość ratunku.

Gdzie szukać pomocy w sytuacjach kryzysowych?

Osoby będące w kryzysie, zmagające się z depresją, z myślami samobójczymi mogą liczyć na pomoc! Poniżej podajemy listę organizacji i instytucji w których dyżurują psycholodzy i inni specjaliści, którzy są w stanie pomóc w wyjściu z kryzysu lub przekierować do odpowiednich miejsc pomocowych.

Poza konkretną pomocą ważna jest też zwykła, przyjazna rozmowa z kimś zaufanym. Nawet w najgorszym kryzysie nie jesteś sam(a), ta strona jest dla Ciebie.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.

tel. 800 70 2222
Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym
Czynny 7 dni w tygodniu
24 godziny na dobę
telefon bezpłatny
dostępny czat
kontakt przez e-mail
strona www <==
dyżury specjalistów: Możesz, zadzwonić, pisać przez czat lub napisać e-mail, skorzystać z porad specjalistów: prawnika, psychiatry, pracownika socjalnego, terapeuty uzależnień, asystenta zdrowienia, seksuologa (lista dyżurów na stronie internetowej).

tel. 116 111
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania
dla dzieci i młodzieży
Czynny 7 dni w tygodniu
24 godziny na dobę
telefon bezpłatny
kontakt przez e-mail
strona www <==
Ze strony www można też (po zalogowaniu) wysłać e-mail do specjalisty.
Masz problem i szukasz osoby, do której możesz się z nim zwrócić? Czujesz się samotny(a), potrzebujesz wsparcia i rozmowy z życzliwą osobą? Zadzwoń lub napisz wiadomość.

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych
Czynny 7 dni w tygodniu
od 14:00 do 22:00
telefon bezpłatny
strona www <==
Telefon dostępny jest dla osób, które z różnych powodów nie mają możliwości bezpośredniego kontaktu z psychologiem, udziela pomocy osobom doświadczającym kryzysu emocjonalnego, samotnym, cierpiącym z powodu depresji, bezsenności, chronicznego stresu oraz bliskim osób w kryzysie.

800 121212
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Czynny 7 dni w tygodniu
24 godziny na dobę
telefon bezpłatny
dostępny czat
strona www <==
Można porozmawiać o dowolnych sprawach i problemach, np. o przemocy, problemach emocjonalnych, relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Możesz pozostać całkowicie anonimowy.
Czat nie wymaga logowania, nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

800 108 108
Wsparcie dla osób po stracie bliskich (będących w żałobie)
od poniedziałku do piątku
od 14:00 do 20:00
telefon bezpłatny
kontakt przez e-mail
strona www <==
Telefon prowadzi Fundacja „Nagle Sami”.
Linia adresowana jest do wszystkich osób w żałobie, które potrzebują pomocy. Dzwoniący mogą anonimowo porozmawiać o swojej sytuacji, otrzymać wsparcie czy zasięgnąć porady. Dyżury w Telefonie Wsparcia pełnią psychologowie i przeszkoleni studenci ostatnich lat psychologii.

We wszelkich sprawach: wsparcia, terarapii, administarcyjnych, szkoleń można pisać na mail: info@naglesami.org.pl

800 111 123
Tumbo Pomaga pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie
od poniedziałku do piątku
od 12:00 do 18:00
telefon bezpłatny
e-mail przez stronę
materiały edukacyjne
strona www <==
Program „Tumbo Pomaga” powstał, by pomóc dzieciom i młodzieży w żałobie oraz ich rodzicom, opiekunom i nauczycielom, którzy towarzyszą im w tych trudnych chwilach.
„Tumbo Pomaga” jest efektem długoletniej pracy Funduszu Dzieci Osieroconych, działającego przy Fundacji Hospicyjnej.

Jeśli wolisz napisać, na Twój mail czekają specjaliści z różnych dziedzin: lekarze, psycholodzy, osoby duchowne, pracownicy socjalni. Odpowiemy w ciągu 48 godzin.

22 484 88 01
Antydepresyjny telefon zaufania
od poniedziałku do piątku
od 15:00 do 20:00
płatne wg stawek operatora
kontakt przez e-mail
dyżur psychologa
dyżur psychiatry
dyżur seksuologa
strona www <==

KWP w Katowicach / IB / gov.pl

Podobne artykuły

Back to top button