ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
na czasie

Święto Konia Zimnokrwistego w Klikowej / 17 maja 2025 r.

W sobotę 17 maja 2025 roku w Tarnowie-Klikowej, na terenie Fundacji Klikowska Ostoja Polskich Koni, odbędzie się XIII Wojewódzki Czempionat Hodowlany Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty, zwany „Świętem Konia Zimnokrwistego”. Małopolski Związek Hodowców Koni w Krakowie zaprasza na to wydarzenie.

Wydarzenie zainaugurowane zostanie o godz. 9, kiedy rozpocznie się ocena płytowa zgłoszonych do konkursu koni. Dokonywana ona będzie w ośmiu klasach: klaczki roczne – I klasa pkz w typie sztumskim, ogiery dwuletnie – II klasa pkz w typie sztumskim, klacze dwuletnie – III klasa pkz w typie sztumskim, klacze dwuletnie – IV klasa pkz w typie sokólskim, ogierki roczne – V klasa pkz + sztum., klaczki roczne – VI klasa pkz + sok., ogiery dwuletnie – VII klasa pkz, klacze dwuletnie – VIII klasa pkz. Spośród najlepszych w swoich klasach wyłonione zostaną dodatkowo czempion i wiceczempion wystawy.

Czempionatowi towarzyszyć będą liczne atrakcje, między innymi: zagroda alpaki, przejażdżki konne czy dmuchany plac zabaw. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Honorowy patronat nad XII Wojewódzkim Czempionatem Hodowlanym Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Tarnowa oraz Starosta Tarnowski.

PROGRAM

Sobota 17.05.2025
– do godz. 7.00 – zwózka koni
– godz. 8.00 – odprawa techniczna
– godz. 9.00 – ocena płytowa koni
– godz. 13.00 – Przywitanie gości
Pokaz bryczek
Próba dzielności ogierów zimnokrwistych
– godz. 14.00 – ocena płytowa koni

Konie zimnokrwiste – rasy konia domowego silne i masywne, odróżniające się od gorącokrwistych temperamentem i budową. Są zazwyczaj spokojniejsze, mniej ruchliwe i potężniejsze. Są to konie robocze, używane między innymi do prac rolniczych i transportowych, jako konie pociągowe. Według Polskiego Związku Hodowców Koni w 2023 roku stan pogłowia koni zimnokrwistych w Polsce wyniósł ponad 150 tysięcy, co stanowi niemal połowę całej hodowli koni w Polsce. Do ras polskich należą polski koń zimnokrwisty, koń sokólski oraz koń sztumski, zaś popularnymi rasami zagranicznymi są np. perszeron, shire, koń belgijski.

O Klikowej

Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”, która administruje Stadniną Koni w Klikowej działa od 2014 r. Mimo, że stadnina koni znajduje się w mieście to udało się zachować jej niepowtarzalny klimat i stworzyć ośrodek przyjazny dla osób ceniących wypoczynek w pięknej okolicy, bez zgiełku miasta i w rodzinnej atmosferze. Klikowa to miejsce od wieków związane z hodowlą koni, było i jest przykładem dobrego gospodarowania, polskiej świetności i patriotyzmu.

W Klikowej prowadzona jest działalność hodowlana – hodowane są m.in. konie rasy małopolskiej, śląskiej i huculskiej. W zabytkowych stajniach mieszka tu ponad kilkadziesiąt koni. Stadnina korzysta też z pobliskich rozległych pastwisk. W Klikowej działa szkoła jazdy konnej prowadząca naukę dla dorosłych i dla dzieci na różnych poziomach zaawansowania. Przy zwierzętach pracuje doświadczona kadra, która potrafi zadbać o ich komfort oraz w bezpieczny sposób przeprowadzać szkolenia.

Cyklicznie organizowane imprezy jeździeckie i zaprzęgowe pozwalają budować rozpoznawalność miejsca, a także podtrzymywać i rozwijać obecność koni w regionie.

Mimo wielu przeciwności dzięki zaangażowaniu wielu pasjonatów w stajniach „Klikowskiej Ostoi” cały czas prowadzona jest hodowla koni – by kształtować polską hodowlę i służyć ludziom w hippice, turystyce i hipoterapii. Poprzez swoją działalność fundacji promuje Tarnów i region, a także kultywuje polskie tradycje związane z końmi i ich użytkowaniem.

To miejsce godne polecenia dla każdego kto chce aktywnie wypocząć na końskim grzbiecie.

MZHK / wikipedia/ IB

PLAKAT

blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button