ADV
Wiadomości

Szczepanów / Potrącony mężczyzna – sprawca zbiegł! / 21 stycznia 2020 r.

Wtorkowy wieczór w Szczepanowie nie należał do najspokojniejszych. Wieczorem 21 stycznia 2020 r. na ul. Stanisława Stojałowskiego samochód osobowy potrącił mężczyznę. Na miejscu działania prowadził Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

Mężczyzna najprawdopodobniej został potrącony przez szary lub srebrny samochód marki Ford. W wyniku zderzenia samochód ma uszkodzoną przednią prawą stroną samochodu. Kierowca pojazdu uciekł z miejsca wypadku. Poszkodowany mężczyzna był pod wpływem alkoholu.

Policja apeluje do osób które wiedzą gdzie może znajdować się ten pojazd, czy też gdzie przebywać jego kierowca – o kontakt pod numer 112 lub 14 6626300, lub o zgłoszenie się w komendzie Policji przy ulicy Szczepanowskiej.

To kolejne zdarzenie w ostatnich tygodniach gdy sprawca wypadku/kolizji ucieka z miejsca zdarzenia. Ucieczka z miejsca zdarzenia i nie udzielenie poszkodowanemu pierwszej pomocy to zachowanie karygodne i zagrożone surowymi konsekwencjami.

Zgodnie z kodeksem karnym sprawca może odpowiadać (podobnie jak nietrzeźwy sprawca wypadku) na podstawie przepisów zaostrzających odpowiedzialność karną. Zgodnie z treścią art. 178 § 1 Kodeksu karnego, sąd skazując sprawcę wypadku, który zbiegł z miejsca zdarzenia, orzeka karę pozbawienia wolności przewidzianą za przypisane sprawcy przestępstwo w wysokości od 6 miesięcy do lat 8, a w przypadku wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkimi obrażeniami pokrzywdzonego w wymiarze – od lat 2 do 12. Poza tym fakt ucieczki z miejsca wypadku będzie okolicznością obciążającą, którą sąd z pewnością uwzględni przy wymiarze kary w przypadku skazania.

Poza wspomnianym zaostrzeniem karalności, uciekinier może narazić się na odpowiedzialność karną z art. 162 § 1 k.k., który przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3 za nieudzielenie pomocy ofierze wypadku – człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

IB

Podobne artykuły

Back to top button