Wiadomości

Strażacy z Poręby Spytkowskiej zebrali blisko 450 tysięcy zł. To już ostatni moment by dołączyć do zbiórki!

To już ostatnia chwila by wesprzeć zbiórkę zorganizowaną przez Ochotniczą Straż Pożarną z Poręby Spytkowskiej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego służącego do ratowania zwierząt ginących w pożarach. W środę 22 stycznia 2020 r. o godz. 23.59 zbiórka zostanie zakończona, a środki trafią na zaplanowany cel. Na chwilę obecną jest to kwota blisko 450 tysięcy, a więc do osiągnięcia celu zbiórki brakuje już tylko 50 tysięcy zł.

Zbiórka jest prowadzona pod adresem: https://pomagam.pl/bka5c040

Od kilku miesięcy w mediach pojawiają się liczne informacje nt. dramatycznej sytuacji w Australii, która jest związana z olbrzymimi pożarami pustoszącymi ten kraj. Ogromne zniszczenia dokonane przez ogień, cierpienie ludzi i zwierząt, ale i codzienna walka strażaków z żywiołem nie pozostają jednak niezauważone. Ten dramat poruszył serca wielu ludzi. 

Z całego świata oprócz słów otuchy płynie wsparcie finansowe dla strażaków i organizacji ratujących zwierzęta które ucierpiały w pożarach. W akcję oprócz znanych postaci światowego show biznesu włączają się również zwykli ludzie.  Z racji odległości udział strażaków z Polski w akcjach gaśniczych jest mały realny. Niemniej druhowie z OSP Poręba Spytkowska – niewielkiej miejscowości w Gminie Brzesko znaleźli sposób by wspólnie z innymi ludźmi dobrej woli przekazać realną pomoc. 5 stycznia 2020 r. strażacy założyli zbiórkę w serwisie crofundingowym Pomagam.pl z przeznaczeniem na na zakup wyposażenie i sprzętu ratowniczego dla australijskich strażaków oraz zakup sprzętu ratowniczego służącego do ratowania zwierząt ginących w pożarach. Początkowo kwota 500 000 zł (około 190 000 dolarów australijskich) – a taka jest zakładana wysokość zbiórki –  wydawała się bardzo ambitna. Jednak jak widać hojność ludzi dobrej woli z całej Polski potrafi miło zaskakiwać – bowiem już po zaledwie 5 dniach zbiórki udało się zebrać 370 tysięcy złotych, które wpłaciło blisko 9 500 osób. 

Jak już wspomnieliśmy – 22 stycznia zbiórka zostanie zakończona. Zgromadzone środki zostaną przekazane na początku lutego za pośrednictwem polskich służb konsularnych na zakup wyposażenia i sprzętu ratowniczego służącego do ratowania zwierząt ginących w pożarach. Uroczyste przekazanie symbolicznego czeku odbędzie się prawdopodobnie w Ambasadzie Australii w Warszawie.

– Wsparcie dla Australii będącej w tej chwili na pierwszej linii walki z gigantycznymi pożarami to wyraz zwykłej ludzkiej solidarności z ludźmi którzy znajdują się w potrzebie. Zbiórka którą zainicjowaliśmy pokazuje wielką siłę jaką daje wspólne działanie. Każda złotówka ma ogromne znaczenie! – mówi prezes OSP w Porębie Spytkowskiej druh Krzysztof Rachwał.

Piękny gest strażaków z Poręby Spytkowskiej doceniają m.in. Polacy mieszkający w Australii. Informacja o prowadzonej akcji charytatywnej trafiała za pośrednictwem serwisów społecznościowych na drugi kraniec świata. W czwartek 9 stycznia 2020 r. ze strażakami z Poręby Spytkowskiej spotkała się Pani Iwona – Polka mieszkająca od lat w Australii. W imieniu swoich znajomych przekazała symboliczny upominek w postaci zestawu gadżetów prosto z Australii. To prezent który z pewnością będzie cenną pamiątką zdobiącą remizę w Porębie Spytkowskiej.

– O akcji dowiedziałam się od znajomych z Australii, którzy na swoich stronach stronach facebookowych zamieszali informacje na ten temat. To moje wzruszenie spowodowało, że przyjechałam tutaj dzisiaj, żeby podziękować w imieniu moich znajomych którzy są w Australii, w imieniu wszystkich Australijczyków. Za to że macie takie wielkie serca. Australia Wam dziękuje z całego serca! To jest wielka, ogromna pomoc! – dziękowała Pani Iwona.

Kolejnymi miłymi gestami o których warto mówić są np. wpłaty dokonywane przez szkoły i inne jednostki OSP. Jedna z nich jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu (wieś w  województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim). Uczniowie  wpłacili 1150 zł! To jedna z największych kwoto wpłat.

– Bardzo ale to bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję. Dzisiaj wpłaciliśmy 1150 zł. I adoptujemy jeszcze jednego koalę za pozostałą kwotę. W sumie zebraliśmy 1375 zł. Rozpoczynając zbiórkę myśleliśmy o 150-200 zł. Jak ważna jest ta pomoc, mamy nadzieję, że każdy widzi. – czytamy na profilu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Hażlachu.

Spośród kilkunastu tysięcy wpłat jakie wykonano naszej redakcji udało się „wyłowić” także wpłaty od: uczniów XV Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi. im. Narcyzy Żmichowskiej w Warszawie, uczniów VI Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Krakowie, uczniów Szkoły Podstawowej im. 11 Listopada w Żółwinie (powiat pruszkowski), uczniów Szkoły Podstawowej w Rybnie oraz strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach (powiat Świdnicki).

Pomysł strażaków z Poręby Spytkowskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mediów – zarówno lokalnych, jak i tych o zasięgu ogólnopolskim. W Porębie Spytkowskiej gościły m.in. ekipy telewizji POLSAT oraz TVP Kraków. Strażacy opowiedzieli o zbiórce w porannym programie „Pytanie na śniadanie” w TVP 2, a także w programie „Magazyn Ekspresu Reporterów” w TVP1. Z kolei za sprawą redakcji Informatora Brzeskiego informacja dotarła także do mediów polonijnych w Australii. 

Strażakom z Poręby Spytkowskiej gratulujemy pomysłu, a wszystkim osobom, które dołączyły do zbiórki dziękujemy za okazaną pomoc i życzliwość!

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast