Wiadomości

Większość Polaków jest dumna z polskiej żywności / zdjęcia

W obchodach 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach uczestniczył Prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział, że były trzykrotny premier i przywódca chłopów polskich był jedną z największych postaci w naszej historii – wielkim politykiem i państwowcem. Nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała.

Uroczyste urodziny jednego z ojców naszej niepodległości w jego rodzinnej miejscowości od 2014 roku organizuje NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. To kontynuacja spotkań przy Grobie Witosa z lat osiemdziesiątych minionego stulecia, których zakazywała władza komunistyczna.

W uroczystościach od kilku lat systematycznie uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Wygłaszane są podczas nich także ważne polityczne deklaracje. To właśnie w Wierzchosławicach – w 2014 roku – Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński pierwszy raz przedstawił ideę Programu Rodzina 500 Plus.

Tegoroczne obchody tradycyjnie zainaugurowała msza św. w wierzchosławickim kościele parafialnym, którą odprawił Biskup Tarnowski Andrzej Jeż. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przemaszerowali pod Grób Witosa na tamtejszym cmentarzu parafialnym, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Konferencja w Centrum Kultury Wsi Polskiej otworzył i gości przywitał Wojciech Włodarczyk, Przewodniczący Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. Następnie życiorys i dokonania Wincentego Witosa wspomniała w swoim przemówieniu Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas.

Podczas konferencji naukowej w Centrum Kultury Wsi Polskiej Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Wincenty Witos był nie tylko człowiekiem, który pracował na roli, który wychowywał się na wsi, ale przede wszystkim był wielkim politykiem i państwowcem.

– Wierzchosławice są nie tylko symbolem polskiego ruchu ludowego. Dla mnie są także symbolem znaczenia polskiej wsi i polskich chłopów poprzez osobę Wincentego Witosa. Był on w naszej historii postacią jedyną w swoim rodzaju, nikogo porównywalnego od tego czasu Polska nie wydała – akcentował Prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że zdążając drogą wytyczoną przez Witosa osiągniemy Polskę taką, o jakiej on marzył, w której polski rolnik, polska wieś rzeczywiście będzie wszechstronnie wspierana przez państwo polskie.

Polskę, w której polska wieś i polski rolnik będą bronieni przed wszelkimi niesprawiedliwymi atakami, które zdarzają się także w dzisiejszych czasach, choć większość społeczeństwa doskonale zdaje sobie sprawę z niezwykle ważnej misji jaką odgrywa dla nas wszystkich polskie rolnictwo. Nie mam żadnych wątpliwości, że większość Polaków jest dumna z polskiej żywości, że większość Polaków szczyci się naszymi wielkimi w tym zakresie tradycjami, a także tym, co dzisiaj polski rolnik jest w stanie zaoferować – podkreślał.

O roli jaką Witos odegrał w polskiej historii oraz aktualnej sytuacji w polskim rolnictwie mówili Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Odczytane zostały listy od Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. europoseł Beata Szydło, posłowie i senatorowie, samorządowcy różnych szczebli, w tym burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak oraz liczne delegacje z pocztami sztandarowymi,  w tym delegacja pocztu sztandarowego NSZZ RI Solidarność z Gminy Zakliczyn.

Można było degustować lokalne specjały i potrawy, przygotowane m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Zakliczyn – KGW Faściszowa, KGW Stróże, KGW Wola Stróska, KGW Słona oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Wierzchosławice oraz z Gminy Żabno.

IB

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast