ADV
Powiat TarnowskiWiadomości
Trending

Tarnów. Pierwsza od 30 lat przysięga wojskowa / 3 grudnia 2022 r.

Po 30 latach przerwy w Tarnowie ponownie wybrzmiały słowa żołnierskiej przysięgi. W sobotę 3 grudnia 2022 r. żołnierze szkolenia podstawowego złożyli na tarnowskim rynku uroczyste ślubowanie i wstąpili w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek”.

Dzisiejsza uroczystość to zwieńczenie ciężkiej pracy ochotników podczas szkolenia oraz zobowiązanie żołnierzy wobec państwa i narodu. Żołnierzom w tym ważnym dniu towarzyszyły nie tylko ich rodziny, a także mieszkańcy regionu tarnowskiego, parlamentarzyści, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz służb.

– Ja, żołnierz Wojska Polskiego przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic. Stać na straży Konstytucji, strzec honoru żołnierza polskiego, sztandaru wojskowego bronić. Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Tak mi dopomóż Bóg – te słowa żołnierskiej przysięgi wybrzmiały w sobote w Tarnowie.

Uroczystą przysięgę złożyło 103 Terytorialsów. W tej grupie była również niemała grupa kobiet – dokładnie 29 pań ukończyło szkolenie podstawowe.

Przysięga w Tarnowie, to kolejny etap rozbudowy 113 batalionu lekkiej piechoty, który stacjonuje w mieście nad Białą. Z regionu tarnowskiego szkolenie odbyło i złożyło przysięgę 26 żołnierzy. Spośród nich 3 osoby pochodzą z Powiatu Brzeskiego (z Gmin Dębno, Brzesko i  Gnojnik).

W trakcie uroczystej przysięgi wojskowej miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego jednostek z Garnizonu Kraków, innych służb mundurowych, zagrała orkiestra wojskowa i nie zabrakło tradycyjnej wojskowej grochówki.

Fot. Maciej Mazur

WCR Tarnów / IB

Podobne artykuły

Back to top button