ADV
KulturaWideo
Trending

To już dzisiaj – Koncert Jadowniczan – Pokoleniowa Pasja! Zobacz nagranie z próby / 17 marca 2024 r.

Z przyjemnością zapraszamy na koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Jadowniczanie”, który odbędzie się w niedzielę 17 marca 2024 r. o godzinie 17:30 w Domu Ludowym w Jadownikach. To będzie niezapomniany wieczór pełen radości, tańca i wspólnego uczestnictwa w muzyce ludowej!

Wydarzenie na facebooku <==

– Przygotujcie się na magiczne brzmienia tradycyjnych instrumentów i niepowtarzalną atmosferę, która przeniesie Was w świat folkloru i tradycji.

Dołączcie do nas, abyśmy mogli razem cieszyć się naszym dziedzictwem kulturowym i delektować się niezwykłą muzyką ludową.

Czekamy na Waszą obecność! – gorąco zachęcają członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Jadowniczanie.

ZPiT Jadownicznie został założony w 1981 roku. W ostatnich latach borykał się z problemami.

– Idea zorganizowania koncertu ZPiT „Jadowniczanie” zakiełkowała w mojej głowie na jesieni roku ubiegłego. Przez kilka lat wcześniej byłem świadkiem determinacji z jaką Pani kierownik świetlicy Elżbiety Loranty walczyła, aby Zespół po okresie przerwy na nowo podjął próby i zaczął tańczyć. Właśnie na jesieni byłem świadkiem pierwszej próby występu Zespołu.

Wtedy podjąłem decyzje, że na wiosnę po biegu „Tropem Wilczym” zorganizuje oficjalny koncert dla szerszej publiczności. W styczniu pomysł przedstawiłem choreografowi, kierownikowi Zespołu, ustaliliśmy termin. Oczywiście pomagają mi w tym członkowie mojej Rady Sołeckiej. Jako, że w najbliższym czasie odbędą się również wybory do Rad Sołeckich tym mocnym akcentem kulturalnym związanym z tradycją i folklorem chcemy zakończyć naszą kadencję w której oprócz oczywistej troski i starań o infrastrukturę techniczną nie brakowało inicjatyw kulturalnych czy patriotycznych.

Nie chcąc zdradzać więcej szczegółów zapraszam na niedzielny koncert – mówi Jarosław Sorys sołtys Jadownik.

Zespół można odnaleźć między innymi na TikToku

@zpit_jadowniczani

O Zespole

ZPiT Jadownicznie został założony 5 lipca 1981 roku z inicjatywy Zofii Wawryniuk, byłej nauczycielki miejscowej szkoły podstawowej wraz z swoją uczennicą Celinąą Przybyło. W dwa tygodnie później zespół zaprezentował swój krótki program na miejscowym stadionie. Kierownikiem zespołu był Adam Okas a choreografem Celina Olchawa. W latach 1985 – 1987 zespół uczestniczył w Międzynarodowych Spotkaniach z Folklorem organizowanych przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Brzesku. W roku 1990 “Jadownicznie występowali w Związku Radzieckim, w 1991 roku w Niemczech w Nortorf i we Francji w Mirande-Saint- Goden”.

Obecnie choreografem zespołu jest Jacek Dziadur natomiast kierownikiem zespołu jest Elżbieta Loranty.

Obecnie zespół prezentuje folklor następujących regionów: Sącza, Rzeszowa, Krakowa oraz tańce narodowe: poloneza, kujawiaka, oberka.


IB

VIDEO

PLAKAT

Back to top button