TOPTOP
Wiadomości
Trending

To już w czwartek! Częściowe zaćmienie słońca. Jak obserwować? / 10 czerwca 2021 r.

To już w czwartek 10 czerwca 2021 r. – po sześciu latach przerwy nad Polską ponownie zobaczymy zaćmienie Słońca.

W czwartek 10 czerwca 2021 r. między 11:55 a 13:53 Księżyc częściowo przysłoni tarcze naszej gwiazdy dziennej. Obserwacja będzie możliwa o ile oczywiście pogoda na to pozwoli. Jak na razie dla Brzeska przewidywane jest zachmurzenie duże z przelotnymi opadami. Ale miejmy nadzieję, ze pogoda znacząco się poprawi i jednak będziemy mogli podziwiać to unikatowe zjawisko.

Do zaćmienia Słońca dochodzi wtedy, gdy księżyc jest w nowiu i znajdzie się pomiędzy Ziemią a Słońcem. Właśnie w ten sposób jego cień przysłania światło słoneczne.

Obserwacja zaćmienia będzie możliwa z terenów północno-wschodniej części Ameryki Północnej, północnej i środkowej Azji, Arktyki i Europy. W Polsce zaćmienie będzie widoczne jako dosyć płytkie zaćmienie częściowe. Najlepsze warunki do obserwacji, zarówno pod względem długości trwania zaćmienia jak i głębokości zakrycia tarczy słonecznej będą na północy naszego kraju. Im bliżej południowych granic Polski, tym krótsze i płytsze będzie zaćmienie. Niestety w okolicy Brzeska wielkość zaćmienia będzie już bardzo skromna. Słońce zostanie przysłonięte w zaledwie około 6 procentach.

Miasto Początek zaćmienia  Faza maksymalna  Koniec zaćmienia  Czas trwania
zaćmienia
Wielkość
maksymalnej fazy
zaćmienia
Kraków 11:57 12:50 13:43 1h 45m 6,30%

Następne zaćmienie Słońca widoczne w Polsce, zdarzy się 25 października 2022.

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

UWAGA! Patrzenie bezpośrednio na Słońce może uszkodzić nasz wzrok. Nie wolno prowadzić obserwacji Słońca przez lornetkę czy też przez lunetę (wymagane są specjalne filtry, które można kupić w sklepach z wyposażeniem astronomicznym).

Do niefachowej obserwacji możemy wykorzystać folię myralową (specjalne okulary do obserwacji dostępne za mniej niż 10 zł) lub zwykłą szybkę spawalniczą, którą można kupić w sklepach technicznych za około 2 zł.

foto: zdjęcie ilustracyjne

IB / Urania / astromat.pl

VIDEO

REKLAMA

Pokaż więcej

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Rozmiar czcionki
Włącz kontrast