ADV
Materiały sponsorowanePowiat TarnowskiWiadomości

Tomografia bardziej dostępna w Tuchowie

Po ponad roku od wybuchu pandemii wielu pacjentów boi się wizyt w placówkach medycznych. Przyczynia się do braku diagnoz i wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia. Tymczasem Pracownia Tomografii Komputerowej Centrum Zdrowia Tuchów oferuje bezpieczne i precyzyjne świadczenia diagnostyczne oraz bardzo konkurencyjne terminy oczekiwania na badanie. Rejestrować się można telefonując pod numer 14 65 35 100. 

Tomografię komputerową zawsze wykonuje się na zlecenie lekarza, który wie, czy w danym schorzeniu badanie to będzie korzystniejsze od ultrasonografii lub rezonansu magnetycznego. Obecnie na diagnozę pacjenci z normalnym skierowaniem czekają w Tuchowie tydzień.

W przypadku skierowań pilnych ten czas jest zredukowany do czterech dni – tłumaczy kierownik Zespołu Przychodni CZT Magdalena Gębica.

Najczęściej wykonuje się tomografię głowy i zatok, klatki piersiowej i jamy brzusznej.  W trybie nagłym wskazaniami są przede wszystkim urazy.

Do badań w Tuchowie wykorzystywany jest wielorzędowy tomograf z dwumonitorową stacją lekarską i automatyczną strzykawką. Do tomografii nie trzeba się rozbierać, ale konieczne jest zdjęcie wszystkich przedmiotów metalowych jak kolczyki czy zegarki, a także pozbycie się telefonu i portfela. Skanowanie ciała w wybranym obszarze jest całkowicie bezbolesne. W czasie tomografii badany leży nieruchomo na wąskim, przesuwającym się stole. Podczas badania pacjent ma ciągłą możliwość kontaktu z technikiem i lekarzem. W przypadku wystąpienia objawów niepożądanych badanie może być przerwane w każdej chwili. Procedura trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Warto jednak zarezerwować sobie więcej czasu, ponieważ w zależności od rodzaju badania i diagnozowanego obszaru ciała pobyt w pracowni może się wydłużyć.

Diagnostyka jest realizowana pod nadzorem wykwalifikowanych lekarzy i specjalistów radiologii. Przed badaniem personel pracowni przeprowadza wywiad, dotyczący ewentualnych przeciwwskazań i schorzeń, mogących mieć wpływ na przebieg diagnozy. Większość badań wymaga dożylnego podania środka kontrastującego. Kontrast silnie osłabia promieniowanie, dzięki czemu struktury wypełnione nim są jasne i możliwa jest bardzo dokładna analiza danego obszaru.

Kolejnym etapem jest analiza wyników, dokonywana przez lekarza specjalistę w zakresie diagnostyki obrazowej, wykonanie obróbki cyfrowej obrazów, a następnie przygotowanie opisu i dokumentacji z badania. Dzięki tomografii lekarz radiolog uzyskuje przekrojowe zdjęcia, dostarczające bardzo wielu danych i ułatwiające postawienie precyzyjnej diagnozy.  Medyczną analizę otrzymanych obrazów oraz dokumentację zdjęciową pacjenci otrzymują zazwyczaj w Centrum Zdrowia Tuchów do tygodnia od badania. W szczególnych przypadkach, diagnoza może być postawiona jeszcze szybciej. Wyniki przekazywane są na nośnikach cyfrowych. Można też skorzystać z przesłania wyników za pośrednictwem przesyłki pocztowej.

IB

Podobne artykuły

Back to top button