ADV
blank
Materiały sponsorowaneWiadomości
Trending

Tradycyjne gotowanie na dobry obiad i śniadanie

To nazwa projektu zrealizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich „Dworzanki” z Przyborowa w ramach grantu z zakresu „Promowanie obszaru objętego LSR…”, pozyskanego w LGD Stowarzyszenie „Kwartet na Przedgórzu”. Zakładał on przeprowadzenie dwóch spotkań kulinarnych w formie warsztatów oraz wydanie dwunastostronicowego kalendarza z zamieszczonymi zdjęciami i przepisami na tradycyjne dania z wykorzystaniem lokalnych zasobów kulinarnych.

Jak informuje prezeska KGW „Dworzanki” Barbara Potaczek, pierwsze ze spotkań miało miejsce w sierpniu br. – Przeprowadził je zawodowy kucharz, prezentując tradycyjne dania w nieco wykwintniejszym wydaniu. Zupa krem z czerwonego buraka z bryndzą oraz confitowana noga z kaczki to niewątpliwie bardziej odświętne propozycje na obiad – przyznaje. W wydarzeniu wzięło udział ponad 20 osób, które miały dodatkowo okazję porozmawiać z doświadczonym kucharzem na tematy związane z przygotowaniem potraw.

Na kolejnym spotkaniu doskonalono umiejętności pieczenia chleba, w tym również tego, przygotowywanego na zakwasie. Spotkanie w „Izbie Chleba” umożliwiło uczestnikom poznanie metody wypieku w piecu opalanego drewnem, co w dzisiejszych czasach jest rzadkością.

Specjalne miejsce w projekcie zajmuje – będący podsumowaniem zadania – dwunastostronicowy kalendarz na 2023 rok. Oprócz atrakcyjnych fotografii potraw znalazły się także w nim przepisy, którymi chciały się podzielić „Dworzanki”. – Wiele z nich można przygotować zarówno na obiad, śniadanie czy deser w każdym domu – informują panie, których wspólna fotografia okrasza okładkę wspomnianego kalendarza.

Projekt koordynowała i nad przebiegiem całego zadania czuwała Katarzyna Żurek – instruktorka GOK w Borzęcinie, Świetlica Przyborów. – Pisząc i realizując projekt wspólnie z paniami z KGW zakładaliśmy integrację miejscowej społeczności, wymianę doświadczeń kulinarnych między KGW oraz zachowanie dziedzictwa kulinarnego obszaru LGD. To wszystko udało nam się osiągnąć i z tego jesteśmy zadowoleni. Do tego mamy kalendarz, który pewnie zawiśnie w wielu domach w naszej miejscowości – przyznaje pani Kasia.

Realizację umożliwiło uzyskane wsparcie finansowe w postaci grantu przyznanego przez Lokalną Grupę Działania „Kwartet na Przedgórzu”.

– Choć zgodnie z założeniami przyznanego grantu i umową z Kwartetem dofinansowanie zadania wynosiło 100%, to jednak najpierw musieliśmy wydać swoje środki, a po realizacji zadania starać się o refundację. Nie mając tyle wolnych funduszy, poprosiliśmy o pożyczkę wójta Janusza Kwaśniaka, który przedstawił naszą prośbę radnym rady gminy i na czerwcowej sesji takie środki otrzymaliśmy, za co bardzo serdecznie wszystkim dziękuję – mówi Barbara Potaczek, prezeska KGW Dworzanki Przyborów.

Partnerem zadania był Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, który oprócz koordynacji działań użyczył pomieszczenia i wyposażenie znajdujące się w Centrum Kulturalnym Wsi Przyborów.

(pio)

 

blank

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button