ADV
Kultura
Trending

Trwa 24. Baszta Jazz Festival w Czchowie / program

Na rynku w Czchowie trwa kolejna edycja Baszta Jazz Festival. Odbędą się koncerty jazzowe, plenerowa wystawa fotograficzna, parada nowoorleańska, konkurs dla młodych instrumentalistów i wokalistów jazzowych, projekt „Dunajec jak Missisipi, Czchów jak Nowy Orlean”. Koncerty odbędą się nad Jeziorem Czchowskim, na rynku i zamku w Czchowie.

W tym roku wystąpi 9 zespołów, w tym: Jazz Band Ball Orchestra, Mili Morena, Krystyna Durys, Enerjazzer, Old Metropolitan Band oraz rodzime zespoły takie jak RB Dixie Five, Leliwa Jazz Band, Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny, Big Band Wojnicz.

Baszta Jazz Festival w Czchowie jest festiwalem jazzu tradycyjnego, który poprzez połączenie oryginalnych pomysłów, nawiązanie do muzyki klasycznej, jazzu amerykańskiego i europejskiego popularyzuje jazz w Polsce. Czchów jest szczególnym miejscem, a festiwal sprawia, że właśnie tu, spotykają się wrażliwi ludzie, dojrzali muzycy dbający o młodych oraz uważna i życzliwa widownia.

PROGRAM

8 lipca 2023 r. – sobota
Rynek w Czchowie
17:30 – Występ finalistów konkursu im. Jacka Mazura „O Złotą Basztę”
17:50 – Otwarcie festiwalu
18:00 – Universal Big Band Wojnicz
19:00 – Parada Nowoorleańska
19:30 – Krystyna Durys Band
20:45 – Jazz Band Bali Orchestra
21:45 – Bartek Szu i Te Fajne Dziewczyny
23:00 – Old Metropolitan Band – koncert jubileuszowy 55-lecie zespołu

9 lipca 2023 r. – niedziela
Rynek w Czchowie
„Dunajec jak Missisipi, Czchów jak Nowy Orlean” start godzina 15:00 na Rynku w Czchowie wystąpią:
RB Dixie Five i Leliwa Jazz Band

MOKSiR Czchów

PLAKAT

O ZESPOŁACH

MILI MORENA „Touch Of Love”

Mili Morena łączy wszystko, co najpiękniejsze w jazzie z europejską muzyką artystyczną, afroamerykańskim zamiłowaniem do muzyki improwizowanej i lokalnymi tradycjami muzycznymi z całego świata. Każdy z utworów, który znalazł się w jej repertuarze wykonuje niezwykle zmysłowo, wydobywając z niego nieznaną dotąd głębię. MILI MORENA – to charyzmatyczna Artystka o oryginalnym głosie i urodzie, mówiącą własnym językiem artystycznym. Z wykształcenia tancerka z zamiłowania wokalistka. Urodziła się i wychowała w Hawanie, całe jej dzieciństwo przesiąknięte było gorącymi latynoamerykańskimi rytmami. Współpracowała z wieloma polskimi gwiazdami: Ewą Bem, Basią Trzetrzelewską, Marylą Rodowicz, Rudi Szubertem. Występowała w Polsce i zagranicą samodzielnie układając repertuar i choreografię swoich występów.

JAROSŁAW KAGANIEC – Muzyk, kompozytor, aranżer

Pianista i kompozytor zajmujący się muzyką jazzową, improwizowaną i klasyczną. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale instrumentalnym w klasie prof. Juliana Gembalskiego, ukończył również mistrzowskie kursy w Lubece i Kolonii. Koncertował na wielu scenach w Polsce i za granicą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt płyt w tym jedną złotą. Współpracował z Piwnicą pod Baranami, Teatrem Starym, Andrzejem Sikorowski, Aidą, Max Klezmer Band i wieloma innymi zespołami.

ENERJAZZER

Enerjazzer, utalentowany zespół jazzowy z Gliwic, działa na międzynarodowej scenie jazzowej od ponad dekady, dostarczając swoim słuchaczom radosnego jazzu w stylach Dixieland, Nowego Orleanu, Chicago i Swing. Skład grupy tworzą doświadczeni muzycy o profesjonalnym podejściu do swojej sztuki, z bogatym portfolio występów zarówno w Polsce, jak i na arenach europejskich, azjatyckich i amerykańskich.

UNIVERSAL BIG BAND WOJNICZ

KRYSTYNA DURYS

Krystyna Durys – wokalistka zafascynowana nurtami swing, dixieland i bossa nova, inspirująca się przede wszystkim wykonaniami Królowej Jazzu Elli Fitzgerald. STYPENDYSTKA Związku Artystów Wykonawców STOART, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i Urzędu Miasta Gdańska. Laureatka ZŁOTEJ TARKI na 44. Old Jazz Meeting w Iławie. Laureatka 2. miejsca w kategorii NOWA NADZIEJA ankiety JAZZ TOP. Nominowana w kategorii WOKALISTKA ROKU ankiety JAZZ TOP. Nominowana do Grand Prix Łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Jazzu w kategorii NADZIEJA MELOMANÓW. Swoją przygodę z estradą rozpoczęła w wieku 7 lat z dziecięcą grupą wokalno-taneczną działającą przy Domu Kultury w Sopocie i kontynuowała jako członkini dwóch chórów młodzieżowych działających przy Domu Kultury w Gdyni. Największy wpływ na jej rozwój wokalny i sceniczny wywarły amerykańskie wokalistki jazzowe takie jak Ella Fitzgerald, Pattie Austin i Natalie Cole.

Obecnie zespół tworzą: Paweł Hulisz (trąbka/flugehorn), Marcin Janek (saksofony/ klarnet), Adam Wiśniewski (puzon), Marek Jurski (fortepian, aranżacje), Jarosław Stokowski (kontrabas), Adam Zagrodzki (perkusja). Aranżują: Marek Jurski, Artur Jurek, Henryk Wieczyński.

JAZZ BAND BALL ORCHESTRA

Muzyka Jazz Band Ball Orchestra to jedyna w swoim rodzaju rozpoznawalna od pierwszych taktów mieszanka swingu i bluesa […] JBBO to nie hałaśliwy dixielandowy band, ale elegancka orkiestra wybornie grająca zrelaksowany muzykalny repertuar spod znaku Kansas City, a element ludyczny ich występów został zachowany i nadal jest to „balowa orkiestra jazzowa” w sposób doskonały przekazująca swing i entuzjazm licznie pojawiającej się na ich koncertach publiczności.”

Igor Rakowski-Kłos, Gazeta Wyborcza

ZESPÓŁ BARTEK SZU & TE FAJNE DZIEWCZYNY

Zespół Bartek Szu & Te Fajne Dziewczyny powstał na wiosnę 2017. Tworzą go: tarnowski kompozytor, pianista i aranżer Bartek Szułakiewicz, oraz trzy prześliczne wokalistki: Katarzyna Kalita, Katarzyna Olszewska i Joanna Partyka. Zespół wykonuje popularne standardy jazzowe, piosenki z pogranicza muzyki pop i swing, popularne melodie filmowe oraz autorskie kompozycje lidera. Atutem zespołu są piękne głosy solowe, zniewalająca uroda wokalistek i pieczołowicie dobierane kostiumy, pomysłowe aranżacje, trzygłosowy śpiew, repertuar złożony z nieprzemijających przebojów.

OLD METROPOLITAN BAND

Krakowski zespół jazzu tradycyjnego utworzony w czerwcu 1968 r. z inicjatywy Andrzeja Jakóbca, z Czesławem Dworzańskim, Wiesławem Kuprowskim, Markiem Michalakiem, Tadeuszem Ofertą, Henrykiem Słaboszowskim i Witoldem Stryszewskim. Muzyczne początki grupy miały swoje miejsce w legendarnym Jazz-Clubie „Helicon”. Należy ona do najlepszych polskich przedstawicieli jazzu tradycyjnego i najdłużej działających zespołów w Europie – w tym roku obchodzi 55-lecie istnienia. Artyści zadebiutowali na Studenckim Festiwalu Jazzowym „Jazz nad Odrą” w 1969 r. we Wrocławiu, gdzie zdobyli wyróżnienie. Już na początku lat 70-tych był laureatem niemal wszystkich europejskich festiwali jazzowych. Po śmierci Andrzeja Jakóbca wznowił działalność estradową z wokalistką Elżbietą Kulpą. W 2008 r. zespół otrzymał honorową Złotą Tarkę przyznaną z okazji jubileuszu 40-lecia. Old Metropolitan Band nieprzerwanie fascynuje muzyką pełną temperamentu, witalności i energicznego drive’u. Łączy dixieland z jazzową zabawą, muzycznym pastiszem i humorem, zjednując sobie rzesze wiernych fanów. Na jego repertuar składają się własne kompozycje, a także standardy jazzu tradycyjnego i Swingu.

RB DIXIE FIVE

W składzie instrumentalnym wykonuje muzykę nowoorleańską w typowym brzmieniu dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych. Założony przez multiinstrumentalistę Romana Bartnickiego, który w RBDF gra na suzafonie. Zespół w składzie instrumentalnym wykonuje muzykę nowoorleańską w typowym brzmieniu dla Nowego Orleanu i jego parad ulicznych. Na repertuar duży wpływ wywarła muzyka wykonywana przez muzyków, których kariery muzyczne zaczęły się w Nowym Orleanie. Muzycy RB DIXIE FIVE, to absolwenci klasycznych i jazzowych uczelni muzycznych. Zespół jest laureatem Międzynarodowego Festiwalu Jazzu Tradycyjnego „Old Jazz Meeting – Złota Tarka” w 2015 roku.

LELIWA JAZZ BAND

Założony przez bandżystę Edwarda Wnęka zespół Leliwa Jazz Band powstał w 1978 roku. Nazwa zespołu pochodzi od herbu „Leliwa” przynależnego założycielom miasta Tarnowa. Leliwa Jazz Band jest laureatem nagrody „Złota Tarka 2005” zdobytej na XXXV Old Jazz Meeting w Iławie, a także zwycięzcą kilku innych konkursów jazzu tradycyjnego, m.in.: Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego – Warszawa 2005, Konkursu „Złoty Skarabeusz” im. Henryka Majewskiego – Kolbuszowa 2006. Na Old Jazz Meeting w Iławie’ 2019 z okazji jubileuszu 40-lecia zespołu otrzymał Honorową Złotą Tarkę. Z inicjatywy muzyków LJB powstało Tarnowskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego „Leliwa”, które jest gospodarzem dorocznego festiwalu „JAZZowy Rynek” w Tarnowie. Aranżacje utworów nawiązują do najlepszych tradycji jazzu nowoorleańskiego, szczególnie zespołów Hot Five i Hot Seven Louisa Armstronga.

Podobne artykuły

Back to top button