ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Trwa remont Pomnika Niepodległości

Ruszyły prace konserwatorskie przy Pomniku Niepodległości w Wojniczu, które potrwają do końca października.

Znajdujący się na terenie wojnickich plant Pomnik Niepodległości został poddany renowacji. Koszt prac to 114 199,00 zł, w ramach których przeprowadzone zostanie czyszczenie oraz konserwacja techniczna i estetyczna elementów zewnętrznych obiektu, co pozwoli przywrócić mu dawną świetność.

Zadanie otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu pn. „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju 2021”w wysokości 62 203,00 zł.

Pomnik Niepodległości jest bardzo ważnym dziedzictwem historycznym Wojnicza. Wystawiony został w lipcu 1934 r. ku czci poległych Wojniczan w latach 1914-1920, dodatkowo uzupełniony został w 1969 r. w treści o poległych w II wojnie światowej. Już podczas jego uroczystego odsłonięcia dr Wiktor Łowczowski swoje wystąpienie zakończył podniosłym apelem do mieszkańców – bardzo aktualnym i dzisiaj: „Wzywam wszystkich obywateli w Wojniczu by pomnikiem tym cała duszą się opiekowali”. Przywrócenie jego świetności pozwoli zachować ważne dziedzictwo historyczne dla młodego pokolenia Wojniczan.

Zakończenie prac remontowych przy pomniku zaplanowano na koniec października br.

ug

Podobne artykuły

Back to top button