ADV
blank
Wiadomości

Trwają prace przy budowie nowego dworca w Biadolinach Szlacheckich / zdjęcia

Trwają intensywne prace rozbiórkowe i budowlane na placu budowy nowego dworca w Biadolinach Szlacheckich. 8 września 2020 r. PKP SA przekazała wykonawcy plac budowy nowego dworca. Aktualnie dobiegają końca prace porządkowe w miejscu gdzie do niedawna stał stary dworzec. Rozebrano go z użyciem ciężkiego sprzetu kilka dni temu.

Niewielkich rozmiarów, nowoczesny, komfortowy i proekologiczny – takie już niedługo będzie wyglądał dworce w Biadolinach Szlacheckich. Przystanek w Biadolinach Szlacheckich obsługuje codziennie od 300 do 500 pasażerów na dobę. To bardzo oczekiwana przez pasażerów inwestycja.

Dworce systemowe to jeden z motorów całego programu dworcowego: budynki w technologii IDS są pomysłem PKP na zastąpienie mocno wyeksploatowanych i niszczejących budynków nowoczesnymi i tanimi obiektami. Budowa dworca jest realizowana w trybie „Projektuj i buduj” w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych według autorskiego projektu PKP S.A. Zastąpi on stary budynek dworcowy, który nie przystawał już do współczesnych standardów obsługi podróżnych. Nowy dworzec będzie odznaczać się współczesną i nowoczesną formą architektoniczną. Pod wiatą, oprócz 11 stojaków rowerowych i stacji napraw rowerów, podróżni znajdą pawilon, w którym zlokalizowane będą niewielka ogrzewana i klimatyzowana poczekalnia oraz toalety. Dominantą architektoniczną w bryle nowego budynku będzie wieża zegarowa o wysokości 8 m.

Nowy dworzec w Biadolinach to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura. Budynek będzie pozbawiony barier architektonicznych, dzięki czemu będą łatwo dostępne dla wszystkich grup podróżnych, w tym pasażerów z dziećmi i dużymi bagażami czy osób starszych. Dla osób niewidzących i niedowidzących zaprojektowano ścieżki prowadzące wewnątrz budynków i w ich otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworców, a także tablice dotykowe z planami obiektów.

Dużym ułatwieniem dla wszystkich podróżnych będą również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na nowym dworcu zaimplementowane zostaną także liczne rozwiązania proekologiczne. Budynek zostanie wyposażony w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. Zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką, w celu ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku zostaną zainstalowane nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także systemy przeciwpożarowe.

Nieodłącznym elementem projektów przebudowy dworca jest nowa aranżacja przestrzeni w jego sąsiedztwie. Przy dworcu w Biadolinach na nowo zostaną wykonane nawierzchnia drogi, chodniki oraz wyznaczone zostaną miejsca parkingowe. Zaprojektowano ich łącznie około 40 (w tym zlokalizowane wzdłuż elewacji dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz jedno typu Kiss&Ride). Na nowo zostaną również zaaranżowane tereny zielone.

Budowa nowego dworca w Biadolinach jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji to 4,25 mln zł. Planowany termin zakończenia prac to wiosna 2021 roku. Inwestycja jest dofinansowana z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą budowy nowego dworca jest konsorcjum firm Heli Factor sp. z o. o. i MERX sp. z o.o.

foto udostępnione przez czytelniczki (Małgorzata Derus, Anna Łęczycka )

IB / PKP

GALERIA ZDJĘĆ

Jedna bomba wiosny nie czyni.
Na terenie budowy mamy dwie.

Opublikowany przez Kulturalne wieści z „Białych Dolin” Wtorek, 20 października 2020

blank

Podobne artykuły

Back to top button