ADV
blank
EdukacjaWiadomości

Brzesko. Uczniowie brzeskiego LO wzięli udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych

W poniedziałek, 7 marca odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych. Zorganizowane zostały przez Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie we współpracy z fizykami z CERN-u. Uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Brzesku przystąpili do tego projektu, wraz z uczniami z innych szkół z Polski.

W tym roku, tak jak w zeszłym, wydarzenie to zostało przeprowadzone zdalnie, jednakże za zgodą Pana Dyrektora mogliśmy wziąć w nich udział i analizować dane w szkole. Celem warsztatów było oswojenie uczestników z zagadnieniami związanymi z fizyką cząstek elementarnych oraz metodami badań, jakie wykorzystuje się w tej dziedzinie.

Warsztaty rozpoczęły się trzema wykładami; dwa pierwsze były czysto teoretyczne, natomiast ostatni z wykładów przygotował nas do pracy z analizą danych. Podczas wykładów dowiedzieliśmy się, czym charakteryzują się najbardziej podstawowe składniki materii oraz zapoznaliśmy się z budową i działaniem akceleratora — urządzenia umożliwiającego badania właściwości cząstek.

Po wykładach mieliśmy za zadanie dokonać samodzielnej analizy danych (do rozważenia było 50 przypadków). W tym celu korzystaliśmy ze specjalnego oprogramowania komputerowego. Celem analizy było poszukiwanie bozonu Higgsa („boskiej” cząstki).

Ostatnim z etapów tegorocznych warsztatów fizycznych była wideokonferencja z CERNem, podczas której fizycy z tego laboratorium omówili otrzymane wyniki analiz wszystkich grup. Wideokonferencja była prowadzona w języku angielskim, a w jej trakcie uczestnicy zadawali pytania naukowcom. Finalnie został przeprowadzony quiz, który był podsumowaniem wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

Międzynarodowe Warsztaty Fizyki Cząstek Elementarnych były przeprowadzone w interesujący sposób. Uczniowie byli usatysfakcjonowani sposobem ich prowadzenia i zdobytą wiedzą.

Galeria zdjęć <==

powiatbrzeski.pl / Karolina Opoka

blank

Podobne artykuły

Back to top button