ADV
Powiat TarnowskiWiadomości

Uczniowie z Filipowic dwukrotnie pojadą do Hiszpanii

Uczniowie wraz z opiekunami Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Filipowicach dwukrotnie wyjadą do Hiszpanii, gdzie spotkają się ze swoimi rówieśnikami i będą mieć z nimi wspólne zajęcia w języku angielskim. Możliwe to jest dzięki otrzymaniu blisko 135 tys. zł na realizację projektu „Szkoła w Filipowicach otwarta na świat. Poznajemy kulturę, historię, język innego narodu”.

Międzynarodowa współpraca młodzieży finansowana jest z Europejskiego Funduszu Społecznego, a konkurs na projekty zakładające wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej, w którym wystartowała szkoła z zakliczyńskiej gminy, ogłosiła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Ona też zarządza całym przedsięwzięciem. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji to fundacja Skarbu Państwa, której celem jest wspieranie działań, które przyczynią się do poprawy jakości i efektywności systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i szkoleń w Polsce oraz ich otwarcia na świat.

Wcześniej SP w Filipowicach pozyskała w Hiszpanii szkołę partnerską. Jest to szkoła Ave Maria Casa Madre w Granadzie.- Jest to ogromna dla nas satysfakcja, dla naszej kadry pedagogicznej, że również szkoła niewielka, z małej miejscowości, może napisać ciekawy międzynarodowy projekt i pozyskać na niego środki finansowe. To sygnał dla nas wszystkich, również dla naszych uczniów, że nieważne gdzie się mieszka, to można się rozwijać i iść do przodu – mówi Irena Kusion, dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Filipowicach.

Zorganizowane zostaną dwa wyjazdy do Hiszpanii – dwie grupy po 12 uczniów plus opiekunowie. Będą mieć nie tylko wspólne lekcje z hiszpańskimi rówieśnikami, ale również inne zajęcia zapoznawcze
i integracyjne, m.in. w planach są mecze piłkarskie i siatkówki.

Do Granady pojadą uczniowie klas siódmych i ósmych – nie tylko z najlepszymi wynikami w nauce, ale także np. zaangażowani w życie szkoły. Proces rekrutacji już się rozpoczął.

IB

Podobne artykuły

Back to top button