ADV
Wiadomości

Uczniowie z Jurkowa odkrywali Małopolskę / zdjęcia

Małopolska to jeden z najpiękniejszych, ale też najbardziej niepowtarzalnych regionów w Polsce. To właśnie tu znajdziemy bezcenne zabytki, odkryjemy lokalny folklor, zachwycimy się przepięknymi krajobrazami, a także skosztujemy niepowtarzalnych, tradycyjnych potraw. Dzięki projektowi „Odkrywam Małopolskę”, dzieci i młodzież ze szkół podstawowych mogły wziąć udział w wycieczkach, podczas których poznawały wspaniałe dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu. Z możliwości wyjazdu na dwudniową wycieczkę współfinansowaną ze środków projektu „Odkrywam Małopolskę” skorzystali uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie.

21 września 2020 r. uczniowie z Jurkowa odwiedzili Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Zwiedzili m.in. znajdujące się w podziemiach i na parterze budynku dawnej biblioteki, zabytki związane z przeszłością klasztoru z XI – XVIII wieku. Mogli podziwiać obiekty archeologiczne i romańskie detale architektoniczne. Odwiedzili również ,,Klasztorną aptekę”- tu mogli poczuć zapach ziół oraz poznać dawne metody leczenia. Przewodnicy opowiedzieli dzieciom dzieje tynieckich mnichów, klasztoru oraz legendę o studni. Dużą atrakcją byłą możliwość
wcielenia się w średniowiecznego skrybę by poćwiczyć kaligrafię pisząc gęsim piórem i inkaustem.

Kolejnym etapem wycieczki był Ojców. Ojcowski Park Narodowy przywitał turystów piękną naturą i uroczymi skałami oraz szumiącym źródełkiem miłości i rzeczką Prądnik. Cały czas towarzyszyła im piękna, słoneczna pogoda. W trakcie spaceru mieli okazję zobaczyć okazałą Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Skałę Rękawicę, Zamek na Pieskowej Skale. Odwiedzili Jaskinię Ciemną, gdzie poznali jej tajemnice oraz zobaczyli nietoperze. Ogromnym zainteresowanie cieszyła się multimedialna ekspozycja przyrodnicza Ojcowskiego Parku Narodowego.

Drugi dzień wrześniowej wycieczki przywitał turystów z Jurkowa pięknym słońcem i śliczną pogodą. Po noclegu w hotelu i śniadaniu pojechali do Wygiełzowa. W Nadwiślańskim Parku Etnograficznym mogli zobaczyć m.in.: dwór szlachecki, kościół, domy bogatych i biednych ludzi np. kryte strzechą, drewniane chałupy charakterystyczne dla zachodniej części Małopolski.

– Przenieśliśmy się w czasy naszych przodków. Pani przewodnik interesująco opowiadała i pokazywała dawne sprzęty rolnicze, domowe, gospodarskie, a także szkolne. Ogromnie ciekawym i miłym doświadczeniem były warsztaty malowania na szkle kolorowymi farbami. Swoje dzieła mogliśmy zabrać do domów – opisują pobyt w parku etnograficznym uczestnicy wycieczki.

Kolejnym etapem niezwykle intensywnej wycieczki był Kraków. Miasto wciąż nie nudzi, zachwyca i zadziwia swymi zabytkami. Dzieci wraz z nauczycielami mialy sposobność by zwiedzali: Katedrę Wawelską, Dzwon Zygmunta, Krypty, Dziedziniec na Wawelu oraz Kościół Mariacki. Za sprawą przewodniczki poznali miejskie legendy i ciekawostki. Nie zabrakło zwiedzania Ratusza, krakowskiego Rynku i Sukiennice. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza młodzi turyści mogli wysłuchać hejnału i nagrodzić brawami hejnalistę. Był też czas na lody, obwarzanki i zakup pamiątek. Wymęczeni, ale zadowoleni, dzieląc się pozytywnymi wrażeniami wieczorem uczestnicy powrócili do rodzinnego Jurkowa.

Należy podkreślić, że wycieczka z pewnością nie odbyłaby się gdyby nie ogromny wkład pracy opiekunów i nauczycieli, którzy zadbali o atrakcyjny program oraz bezpieczeństwo uczniów. Na wycieczce było 46 uczniów z klas od 1- 8 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie.

W ramach wsparcia branży turystycznej Województwo Małopolskie przeznaczyło środki finansowe w wysokości 1 500 000 zł. Organizując wyjazdy dla dzieci i młodzieży z małopolskich szkół władze samorządu wojewódzkiego chciały wesprzeć przewoźników, przewodników, lokalnych wytwórców, właścicieli obiektów noclegowych oraz instytucje kultury i nauki działające w Małopolsce.

foto: Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Jurkowie

Podobne artykuły

Back to top button