ADV
KulturaWiadomości
Trending

Ukryte w datach / 10.11.1891 – rocznica narodzin płk. Andrzeja Hałacińskiego

W przededniu Święta Niepodległości wspominamy pułkownika Andrzeja Hałacińskiego – niezwykle zasłużonego dla Ojczyzny i związanego z ziemią brzeską człowieka, którego 132. rocznica narodzin przypada 10 listopada 2024 r.

Andrzej Hałaciński przyszedł na świat 10.11.1891 roku w Skawinie. Chociaż z wykształcenia był ekonomistą, to kiedy wybuchła I wojna światowa, wstąpił do Legionów Polskich, aby walczyć o wolną Polskę. Wraz z I Brygadą przeszedł cały szlak bojowy i za bohaterską postawę otrzymał srebrny krzyż Orderu Wojskowego Virtuti Militari 5. klasy. Będąc człowiekiem wszechstronnym i obdarzonym dużą wrażliwością, pisał wiersze i wspomnienia. Najbardziej znanym utworem, którego jest współautorem, jest słynna pieśń „My, Pierwsza Brygada”, uznawana za hymn Legionów.

Odrodzonej Polsce Hałaciński służył jako żołnierz, ekonomista, dyplomata, a także polityk. W latach 1929-1931 związał swoje życie z Brzeskiem, gdzie pełnił funkcję starosty, a następnie pracował jako członek Rady Browaru Okocim oraz jego przedstawiciel w Częstochowie.

W ostatnich latach istnienia II Rzeczypospolitej mieszkał wraz z żoną i dziećmi na Kresach Wschodnich. Niedługo po wybuchu II wojny światowej i zajęciu wschodniej cześć Polski przez Sowietów, Hałaciński jako polski oficer i przedstawiciel inteligencji został aresztowany przez NKWD. Po kilkumiesięcznym okresie uwięzienia w Starobielsku i Kozielsku bestialsko zamordowany 10 kwietnia 1940 roku w Katyniu.

Ciało byłego starosty brzeskiego było jednym z pierwszych, które zostały zidentyfikowane po ujawnieniu zbrodni na wiosnę 1943 roku.

W 2023 roku pułkownik Andrzej Hałaciński został patronem jednego z rond na terenie Brzeska. Inicjatorem tego wyjątkowego upamiętnienia był Grzegorz Kolbusz – radny Rady Miejskiej w Brzesku i przewodniczący zarządu Osiedle Brzezowieckie.

Archiwalne wpisy w ramach kalendarium regionalnego „Ukryte w datach” dostępne pod linkiem: https://www.bibliotekabrzesko.pl/ukryte-w-datach.html

PiMBP w Brzesku

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button