ADV
Wiadomości

Upały! Zadbajmy o dzieci, seniorów oraz zwierzęta

Policjanci przypominają, by nie zostawiać dziecka, osoby starszej, czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Wystarczy tylko chwila, by doszło do tragedii. Widząc pozostawione w rozgrzanym pojeździe dziecko, seniora bądź zwierzę –reagujmy.
Pamiętajmy! Nigdy nie zostawiajmy dziecka, osoby starszej czy zwierzęcia w zamkniętym samochodzie, szczególnie gdy na zewnątrz panują upały. Temperatura wewnątrz zamkniętego auta w przeciągu 10 minut może sięgać nawet 60 stopni Celsjusza. Zaparkowany w słońcu samochód już po kilku chwilach przypomina tzw. szklarnię.
Od kilku dni w Polsce panują wysokie temperatury powietrza. W związku z tym Policja przypomina, aby nie zostawiać dzieci, seniorów i zwierząt w nagrzanym samochodzie, nawet na krótką chwilę zrobienia zakupów. Jeżeli jesteśmy świadkami takich sytuacji, nie bójmy się natychmiast reagować i podejmować zdecydowanych decyzji. Nasze działanie może uratować czyjeś zdrowie, a niejednokrotnie i życie. Prawo przyzwala na zniszczenie mienia, bez ponoszenia żadnych konsekwencji, jedynie w stanie wyższej konieczności, a ratowanie życia takim właśnie jest. W każdym przypadku należy niezwłocznie zadzwonić na policję i pogotowie ratunkowe.
Jak prawidłowo reagować, gdy zauważymy dziecko, osobę starszą lub zwierzę w rozgrzanym samochodzie:
👉 zareaguj – pukaj w szybę, uderzaj w karoserię i nawołuj,
👉 jeśli nie ma reakcji, poszukaj właściciela w pobliżu , poproś innych o pomoc, (tel. 112), podejmuj próbę otwarcia samochodu lub bagażnika
👉 jeżeli nie uda Ci się otworzyć pojazdu, wezwij służby
👉rozbij szybę – ale nie od strony poszkodowanego
👉 po dostaniu się do środka auta natychmiast wyciągnij osobę lub zwierzę,
👉 wyciągniętą osobę przenieś w zacienione, przewiewne miejsce,
👉 sprawdź przytomność i oddech,
👉 jeżeli stwierdzisz, że osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, schłodź ją, w tym celu poluzuj lub rozepnij jej odzież i ułóż w pozycji bocznej bezpiecznej,
👉 jeżeli osoba nie oddycha natychmiast rozpocznij resuscytację
Małopolska Policja

Obraz autorstwa Freepik

blank

Podobne artykuły

Back to top button